CGTN

Aşılar, insan sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Covid-19 salgını dünya çapında artmaya devam ederken, bu aşılar küresel sağlık krizini yakında bitirmek için en iyi seçeneğimiz gibi görünüyor.

Ama aşının geliştirilmesinin tarihi nedir? Ve aşılar nasıl etkilidir?

Aşılar, bağışıklık sistemimiz üzerinde akıllıca bir oyun oynayarak çalışır. Önlemeye çalıştığımız hastalığa benzeyen ajanları vücudumuza sokuyoruz. Bağışıklık sistemimiz onları yok eder ama onları hatırlamadan önce değil. Bu hatırlama süreci, bizi hastalığın gelecekteki vakalarına karşı korumamıza yardımcı olur.

En eski aşılama uygulamalarından bazıları, bir köpek tarafından ısırıldıktan sonra kuduzun nüksetmesini önlemek için kullanıldı. Bu, 4. yüzyılda “Acil Durumlar için Formüller” üzerine bir Çin tıp kitabında belgelenmiştir, ancak o zamanlar bugün sahip olduklarımızdan daha az gelişmiş yöntemler benimsenmişti.

Bilimsel tıbbın gelişmesiyle 20. yüzyıl, çiçek hastalığının ortadan kaldırılması ve çocuk felcinin azaltılması gibi önemli insan başarıları dâhil olmak üzere aşı kapsamının küresel olarak genişlediğini gördü.

AŞILAR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE AKILLICA BİR OYUN OYNAYARAK ÇALIŞIR

Aşılamanın olumlu etkisi, çok çeşitli hastalıkları etkili bir şekilde önleyen ve yaşam beklentisini önemli ölçüde artıran aşılarla kapsamlı bir şekilde doğrulanmıştır. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, kızamık aşısı 2000 ile 2018 yılları arasında bu hastalıktan ölümlerde yüzde 73’lük bir düşüş sağlanmasıyla sonuç verdi. Kızamık aşısı, tek başına dünya çapında yılda 1 milyondan fazla ölümün önlenmesinden sorumlu oldu.

Bununla birlikte, aşılarla ilgili ezici bilimsel fikir birliğine rağmen, son zamanlarda ve ağırlıklı olarak Batılı eğilim, aşılama karşıtı söylemin yükselişi olmuştur. Aşılama karşıtı argümanlar genellikle aşıların halk sağlığına yaptığı tartışılmaz gelişmeleri reddeder. Daha yeni bir taktik, güvenlik riskleri iddiaları üzerine korku tellallığı yapmaktır.

Sorunun bir kısmı, son olayların tarihi olaylardan daha önemli göründüğü “Yenilik Eğilimi”. Olumsuz bir aşı deneyimiyle ilgili bir haberi hatırlamak, çiçek hastalığı gibi hastalıkların yaygın olduğu dönemdeki toplumun nasıl olduğunu hatırlamaktan ziyade daha kolay. Bu nedenle, bazı insanlar, yan etkilerin tehlikesini hastalığın risklerinden daha büyük olarak algılamaktadır. Bu bilişsel ön yargı, aşılama karşıtı sesler için verimli bir zemindir.

SALGINDAN KURTULMAK İÇİN BİLİM EN ÖNEMLİ REFERANS

Covid-19 salgını sırasında bile, aşılama karşıtı söylemin çirkin yüzünü göstermesi dikkat çekicidir. Lancet’e göre, kâr amacı gütmeyen limited şirket Dijital Nefretle Mücadele Merkezi tarafından Ekim 2020’de yayımlanan bir rapor, aşı karşıtı sosyal medya hesaplarının 2019’dan beri takipçilerinin 7,9 milyon ve Facebook’ta 31 milyon ve YouTube’da 17 milyon olmak üzere bu tür grupları takip eden insan sayısının da arttığını tespit etti.

Bazıları bunun kısmen Batı liberalizminin siyaset felsefesi ve onun bireysel özgürlük ve seçim konusundaki kör takıntısı tarafından mümkün kılındığını iddia ediyor. Sınırsız ifade özgürlüğü, aşılama karşıtı argümanların ve komplo teorilerinin yayılması için alan yaratır. Bireysel seçim argümanları, bireylere aşıyı reddetme hakkı verir. Bununla birlikte, bilim insanları, insanlığın bilimsel karşıtı fikirlere karşı daha az hoşgörülü olacağına inanıyor. Salgından kurtulmak için bilimi takip etmek çok önemlidir.

İngiltere’nin Oxford-AstraZeneca aşısı, Amerikan-Alman Pfizer / BioNTech aşısı ve Çin’in Sinopharm ve Sinovac aşıları gibi bir dizi aşı, hükümetlerin nüfuslarını aşılamak için yarıştığı birçok ülkede onaylandı.

Etkili aşılama, çoğu insanın aşılanmasını gerektirdiğinden, iyi bir sebep olmadan aşı olmamayı seçen kişiler, insanlığın geri kalanına önemli bir risk ve maliyet yükler. 2020 deneyiminden sonra elbette bu ödemeye hazır olduğumuz bir bedel değil.