Global Times / Mu Lu

Çin Yabancı Muhabirler Kulübü (FCCC) salı günü Twitter’da Henan eyaletindeki sözde “gazetecilerin taciz edilmesi, yıkıcı sel baskınları” konusundaki endişelerini dile getiren bir bildiri yayınladı. Bildiri, tacizin arkasında Çinli yetkililerin olduğunu öne sürdü ve Çin hükümetine “yabancı gazetecilerin haber yapmaları için engelsiz erişime izin verme sözünü tutması” çağrısında bulundu.

FCCC’nin suçlaması açıkça gerçekleri saptırıyor. Sözde tacizin Çinli yetkililerle hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca, normal habercilik yapan yabancı gazeteciler hiçbir zaman taciz edilmedi. Henan’da bazı Batılı gazetecinin sokakta yerel sakinler tarafından kuşatılmasının nedeni, Çinlilerin yabancı medya kuruluşlarının karalamalarından ve Çin hakkında çarpıtılmış ve seçilmiş haberlerinden bıkmış olmalarıdır. BBC muhabiri Robin Brant’in yakın zamanda yayımladığı kasıtlı yanlış raporu, “yolcuların platformda ölüme terk edildiğini” belirtmişti. Halkın memnuniyetsizliğini patlatan fitillerden biri de buydu.

Deutsche Welle (DW) muhabiri Mathias Bolinger, Henan’da kendisini Brant sanan yerel halk tarafından etrafı çevrildi. İzleyiciler sadece tutumlarını ifade ederken, Bolinger’a açıkça herhangi bir saldırı olmadı. Yabancı medya, Çin’i renkli gözlükler ve iftiralarla değil, gerçeklerle haber yapmalıdır. Ancak olay yerinde Bolinger ile birlikte olan Los Angeles Times’ın Beijing büro şefi Alice Su, şaşırtmadı ve yaşananları Twitter’da seçici bir şekilde anlattı. Aynı şekilde Çince bilmesine rağmen Bolinger, Twitter’da Çinlilerin adil ve objektif haber yapma taleplerine ilişkin bir şey söylemedi, bunun yerine bölgedeki yerel halkı “öfkeli bir güruh” olarak nitelendirdi. Bir muhabir olarak Bolinger, ilgili vatandaşlar ile “bir güruh” arasındaki farkı bile söyleyemez mi?

Fudan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler Okulu’nda profesör olan Shen Yi, çarşamba günü Global Times’a verdiği demeçte “Özellikle BBC, CNN ve Deutsche Welle’i temsil eden yabancı gazeteciler, kendilerini muhabir olarak değil, Batı’nın medeni ülkelerinden Doğu’nun az gelişmiş ülkelerine gelen denetçiler olarak görüyorlar.” diye konuştu. Hiçbir ülkede insanlar şeytani bir kampanya uğruna saldırıya uğradıklarında sakin kalıp hiçbir şey olmamış gibi arkalarına yaslanamazlar. Çin de bu konuda istisnai bir ülke değil. Shen, “Yabancı gazeteciler, Çin toplumundan tiksindikleri için sadece kendilerini suçlayabilirler.” dedi.

BATILI YAYIN ORGANLARI İÇ GÖZLEMDEN YOKSUN

Çin’de, Çinli gazeteciler genellikle çevrim içi ve çevrim dışı olarak halk tarafından eleştirilir ve nesnel olmaları istenir, bu şekilde insanlar yapılan haberleri denetler. Yabancı gazeteciler, Çin’de muhabir olarak çalışmayı seçtikleri için ülkenin bu temel ulusal durumunu anlamalı ve kabul etmelidirler. Bununla birlikte, Çin toplumunun yabancı yayın kuruluşlarının makul olmayan eleştirilerini, çarpıtmalarını ve kirli karalamalarını pasif bir şekilde kabul etmesinin makul olduğuna inanan yabancı muhabirler, uzun zamandır kendilerini Çin’deki halktan üstün görüyorlar.

BBC ayrıca Twitter’da “BBC, Çin hükümetinden Henan eyaletindeki sel felaketlerini haber yapan gazetecilere yönelik saldırıları durdurması için derhal harekete geçmesi çağrısında bulunuyor” diyerek kamuoyunu aldatmaya çalışan bir bildiri yayınladı. Ancak kısa sürede Twitter kullanıcıları tarafından alay konusu oldu. Bir kullanıcı “BBC, Çinliler tarafından hoş karşılanmadıklarını fark ettiğinden Çin hükümetinden daha otoriter olmasını istiyor.” yazdı. Bir başka kullanıcı “BBC, şu an ÇKP’den vatandaşlarına baskı yapmasını istiyor. Olaylar burada beklenmedik bir şekilde ilerliyor!” diye belirtti.

Görülüyor ki, sözde “haberleriyle” Çin’i lekeleyen Batılı yayın organları iç gözlemden yoksundur.

Böyle bir hareket, Batılı ana akım medyanın mesleki etiklerini ne ölçüde ihlal ettiğini gösteriyor. Yaptıkları sahte haberler, Çinlilerin yabancı medyaya olan güvenini zedeliyor. Shen, bu tür bir güvensizliğin Çin toplumunun genel olarak yabancı kuruluşları onaylamamasına yol açtığını söyledi ve “Yabancı medya kuruluşlarının yapması gereken, Çin’in yabancı medyanın lehinde hareket etmesi için yaygara koparmak yerine Çin halkının onayını geri kazanmaktır.” diye ekledi.