Boao Asya Forumu 2022 Yıllık Konferansı yarın düzenlenecek açılış töreniyle resmen başlayacak. Forumun ilk basın toplantısı bugün düzenlendi.

Basın toplantısında verilen bilgiye göre, 42 ülke ve bölgeden 600’den fazla kişi toplantıya çevrim dışı, 20’den fazla eski ve halen görevdeki yabancı lider ile 22 uluslararası ve bölgesel örgütün yetkilisi dâhil olmak üzere 400 kişi çevrim içi şekilde katılacak.

Basın toplantısında “2022 Asya Ekonomisinin Görünümü ve Bütünleşme Süreci Raporu” ve “Sürdürülebilir Gelişmeyi Gerçekleştiren Asya ve Dünya: Asya’da Yeşil Dönüşüm Hareketi” başlıklı iki rapor yayınlandı.

Raporlarda Covid-19 varyantlarının yayılma gücünün artması, Ukrayna krizi nedeniyle Avrasya’daki jeopolitik değişikliklerin meydana gelmesi ve emtia ürünlerin fiyatlarının yükselmesi gibi unsurların Asya ekonomisini etkileyeceği savunuluyor.

Raporlarda, Asya ekonomisinin bu yıl toparlanmaya devam etmesine rağmen, büyüme hızının yavaşlayabileceğine işaret edilerek yüzde 4,8’lik büyüme öngörüldü.

20-22 Nisan günlerinde yapılacak Boao Asya Forumu 2022 Yıllık Konferansı’nın ana teması, “Salgın ile Dünya: Küresel Gelişme ve Ortak Gelecek İçin Birlikte Çabalamak” olarak belirlendi.