Asya Kupası finalinde Çin kadın futbol takımı Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) takımını 3-2 mağlup ederek 16 yılın ardından yeniden Asya Kupası’nın şampiyonluğunu kazandı.

Dün düzenlenen finalin ilk yarısında Güney Kore takımına karşı Çin takımı geçici olarak 0-2 geride başladı.

İkinci yarı 68. dakikada Çinli sporcu Tang Jiali penaltı vuruşunu golle sonuçlandırırken, 72. dakikada Zhang Linyan kafa vuruşuyla bir gol daha attı. Böylece Çin kadın futbol takımı beş dakikada iki gol kaydetti.

Uzatmaların 3. dakikasında Xiao Yuyi attığı golle bir destan yazdı ve Çin kadın futbol takımı sonunda Güney Kore futbol takımını 3-2 mağlup ederek Asya Kupası’nı elde etti.

Shanghai’nin Doğu kesimindeki İnci Kulesi’nin altın renkli ışıkları, Çin kadın futbol takımının Asya Kupası’ndaki şampiyonluğunu kutlamak için açıldı.

Futbolseverler dünkü maçı heyecanla izledi ve sosyal medyada Çin kadın futbol takımını birçok kişi tebrik etti. Sosyal medyada yer alan bazı yorumlar şöyle:

“İşte bu Çin’in kadın futboludur!”

“Kimler heyecandan gözyaşı döktü? Ben!! İnsanlar her zaman Çin kadın futbol takımını severler. Çünkü onlar asla vazgeçmeyen bir ruha sahipler.”

“Mücadele edip, kazanmaya cesaretleri var. Onlar pes etmeyen kızlarımızdır!”