32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nın meşalesi dün akşam Japonya’nın başkenti Tokyo’da söndürüldü.

Pandemi döneminde düzenlenen bu özel Olimpiyat Oyunları, Asya’nın önemli medya kuruluşları tarafından takdirle değerlendirildi.

Asya kıtasının önde gelen medya organları oyunların sona ermesinin ardından yayınladıkları içeriklerle tüm sporcuların ve internet üzerinden destek mesajları paylaşan spor severlerin tarihi bir başarıya imza attıklarını yazdı.

OYUNLARIN RUHU SPORCULARIN AZMİYDİ

Japonya’nın Nikkan Sport gazetesi ilgili haberinde salgının kontrol altına alınması için Tokyo Olimpiyat Oyunları kapsamında bütün stadyumların seyircilere kapandığını vurguladı. Bu şekilde Olimpiyat oyunlarının ruhunu kaybedeceği eleştirilerine yer verilen haberde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ın sporcuların gösterdikleri çabaların oyunlara ruh kazandırdığı ve böylece Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın gerçek bir şenlik haline geldiği mesajı hatırlatıldı.

Japonya’nın Sports Hochi gazetesinde yer alan haberde ev sahibi olarak Japonya’nın kendi olimpiyat tarihindeki rekoru kırarak 27 altın madalya dâhil olmak üzere toplam 58 madalya kazandığına dikkat çekildi. Haberde genel sıralamada ABD ve Çin’in arkasında üçüncülüğü elde eden Japonya’nın açılıştan kapanışa kadar her gün madalya kazandığı belirtildi.

Endonezya’nın Antara Haber Ajansı tarafından yayınlanan yorum yazısında salgının etkisi nedeniyle Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın spor alanlarında seyircilerin destek seslerinin duyulmadığı ve bunun seyircilerden güç kazanmaya alışmış olan sporcular için yeni bir deneyim olduğu yazıldı. Yazıda buna rağmen, sadık spor tutkunlarının sanal dünyada gerçek dünyayı aratmayacak şekilde destek mesajları paylaştıklarına işaret edildi.

Endonezya tarihinde badminton kadın çiftlerde ilk kez altın madalya kazanılmasından sonra ilgili haber küresel sosyal medyada en çok konuşulan konularda beşinci sırada yer aldı ve “Endonezya’ya destek” etiketi altındaki haberler 900 milyondan fazla beğeni ve yorum çekti. Spor alanlarına gelip yarışmaları seyredemeyenlerin, sanal dünyada sporculara gösterdikleri sevgiyle daha fazla kişi Olimpiyat Oyunları’nın çekiciliğini gördü.

Tayland Haber Ajansı tarafından yayınlanan habere göre Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bağımsız uzman ekibinden baş sağlık uzmanı Brian McCloskey 7 Ağustos’ta yaptığı açıklamada maske, el yıkama ve sosyal mesafe gibi tedbirlerin alınması ve COVID-19 hastalarıyla yakın temasta bulunan kişilere testler ve filyasyon yapılmasıyla iyi sonuca ulaşılacağını vurguladı. McCloskey, Tokyo’da yarışmaların sorunsuz bir şekilde düzenlenmesinin salgının kontrol altına alınmasının mümkün olduğunu gösterdiğini ve Tokyo’nun dünya ülkelerine bir örnek sunduğunu dile getirdi.

Moğolistan’ın Daily News gazetesinde yer alan haberde, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın pandemiden dolayı bir sene ertelenmesinin ardından sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının, Japonya için büyük bir başarı olduğu belirtildi. Habere göre ev sahibi Japonya, salgını önlemek için ciddi tedbirler alarak oyunları yüksek düzeyde gerçekleştirdi. Fazla aşırıya kaçmadan düzenlenen açılış töreni seyircilerde yine de derin izlenim bıraktı. Japonya’nın açılışta kendi geleneksel kültürel değerlerini sahneye koymakla yetinmediği, küresel dayanışma mesajıyla dünyanın büyük bir aile olduğu mesajını ilettiği vurgulandı.

ALKIŞLAR İRAN’A

İran’ın IRNA haber ajansının haberinde İranlı sporcuların zorluklara karşı Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kendi gücünü gösterdiği belirtildi.

Salgın nedeniyle İran’da pek çok spor tesisi kapanmış ve sporcular oyunlara hazırlanmakta güçlük çekmişti. Ülkenin maruz kaldığı ağır ekonomik yaptırımlar, İran için durumu daha vahim bir noktaya getirdi.

Tüm bu engellere rağmen 65 kişilik İran kafilesi, ülke tarihinin en büyük Olimpiyat kafilesini oluşturarak 3 altın, 2 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 7 madalya elde ettiler.