China Daily / Benjamin Hung

Her gün manşetler ve haberlerle bombardımana tutuluyoruz. Bunları okuduğumuzda hepimiz şunu sorduğumuz için affedilebiliriz; “Bu yıl öncekinden farklı olacak mı?”

Enfeksiyon oranları halen yüksek, seyahat kısıtlamaları sıkı ve işsizlik oranları gecikmeli bir darbe ile karşı karşıya. Jeopolitik manzara her zamanki gibi ateşli görünüyor. Cansız haber akışının ortasında, hızla şekillenmekte olan derin değişimleri gözden kaçırmak kolaydır.

Yine de Asya’da iyimser olmak için artan nedenler var. Dünya nüfusunun yarısından fazlasına ve yükselen bir orta sınıfa ev sahipliği yapan bölge, Covid-19 salgını ve jeopolitiği nedeniyle iş ortamında hızlandırılmış yapısal değişimler yaşıyor. Küreselleşme yerini bölgeselleşmeye bırakıyor. Tedarik zinciri yaklaşımlarında, ticaret anlaşmalarında, dijital ve tüketim modellerinde ve finansal inovasyonda temel değişiklikler oluyor.

ÇİN’İN SOMUT EKONOMİK İYİLEŞMESİ

Salgın ilerlemeyi yavaşlatsa da, bölgenin politika yapıcıları etkisini azaltmak için kararlı bir şekilde hareket ettiler. Özellikle, Çin’in etkili salgın kontrolü, 2020’nin ikinci çeyreğinden itibaren sağlam bir ekonomik toparlanma ve pozitif Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) büyümesine yol açarak, onu Covid-19 kaynaklı durgunluktan kaçınan tek büyük ekonomi haline getirdi. Asya, dünyanın geri kalanından daha hızlı toparlanıyor. Araştırmalar, Asya’nın büyümesinin 2021’de yüzde 7,5 olduğunu ve Çin’in küresel ekonomik canlanmaya öncülük ederek yüzde 8 büyüme kaydettiğini tahmin ediyor.

Sapanla geri dönüş, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) olacak. Asya’nın ticaret hacminin yarısını oluşturan RCEP’nin Asya içi ticareti daha da artırması bekleniyor. Çin’in, 2020’de ilk kez yabancı yatırımın en büyük alıcısı olmak için Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) geride bıraktığı göz önüne alındığında, anlaşmanın bir kenarında yer alması faydalı olacaktır. Ticaret standartlarının uyumlaştırılmasıyla, RCEP’nin ek bağlanabilir olması hızla yükselen Kuzey-Güney koridorunu destekleyecektir.

Asya’nın yükselen tüketici tabanının hâlihazırda revize edilmiş motorunun üstündeki ABD-Çin geriliminin hızlandırdığı tedarik zinciri değişiklikleri, küresel ticaret koridorlarının yapısal olarak yeniden dengelenmesini sağlayacaktır. Doğu giderek Doğu için üretiyor olacak. Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi ve ASEAN genelinde gelişmiş bağlantılar da dâhil olmak üzere diğer gelişmeler, canlılık dalgaları katacak.

Ne de olsa Asya, bir yıl öncesine göre bile farklı bir yerdedir. Covid-19 salgını yapısal değişiklikler getirdi, ancak küçümsenmeyen fırsatlar sunan bu kesin değişimlerdir. Daha geniş bir mercekle bakıldığında, Asya’da yeni tedarik zinciri dinamikleri ve dijital yeniliğin işler yarattığını, beceri gereksinimlerini dönüştürdüğünü ve ekonomileri yeniden yarattığını görüyorum.

Uluslararası tedarik zincirlerinin geçen yıl artan kırılganlığını deneyimleyen bu işletmeler, büyümeyi sürdürme yaklaşımlarını yeniden tasarlamaya hızlı bir şekilde uyum sağladılar. Arzın kesinliği artık maliyetler ve pazara çıkış hızı kadar yüksek değerde olduğundan, tedarik zinciri katılımcıları kendi kendine yeterlilik ve iş sürekliliğine daha fazla vurgu yaparak “her durumda” modele odaklanarak önceliklerini yeniden dengelediler.

Esnek büyümeyi sağlamak için, sürdürülebilirlik alanında benzersiz bir fırsatın yattığı giderek daha fazla kabul görmektedir. Sürdürülebilir uygulamalar yeşil bir çevre oluşturmanın ötesine geçer; sürdürülebilirlik taahhüdü Asya’nın geleceğidir. Örneğin, Çin’in 2030’a kadar karbon emisyonlarının zirve yapmasını ve 2060’a kadar karbon nötrlüğünü gerçekleştirmeye yönelik iddialı hedefini ele alalım. Yeşil kalkınmada bölgesel ve küresel iş birliği için birçok fırsat yaratabilir.

Salgın aynı zamanda dijitalleşmeyi de ön plana çıkardı ve hem geleneksel hem de yeni oyuncuları dayanıklılık ile sürdürülebilirliği sağlamak için teknolojiyi benimsemeye zorladı. Eğitimden, alışveriş, yemek ve sağlık hizmetlerine kadar her şey çevrim içi olarak değişiyor. Asya, e-ticaret perakende satışlarının payı bakımından Batı’yı çoktan geride bıraktı ve en hızlı büyüme Hindistan, Çin ile Endonezya’dan geldi.

Hükümetler ayrıca dijital ara bağlantıları da hızlandırıyor. Çin ana karasının dijital para birimi, Singapur’un Ağa Bağlı Ticaret Platformu ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin eTrade-Connect’i, ticaret ve ödeme akışlarını kolaylaştırmak için daha fazla bağlantı sağlamaya hizmet ediyor.

ŞİMDİ HAREKETE GEÇ VE KARARLI HAREKET ET

Dünya bundan bir yıl sonra, bugün olduğundan çok farklı görünebilir, tıpkı 12 ay önce olduğu gibi. Yeniden dirilen Asya’nın kalbinde, hızla gelişen bir bağlama karşı hızla değişen dijitalleşme dinamikleri yer alacak.

Cesur ve kararlı olanlar için, parçalanmış da olsa benzersiz, geniş ve heyecan verici bir tuval sağlayan Asya’daki bu zemindir. ABD’de ve dünyada Google, Amazon veya Apple gibi Asya’da hiçbir sektöre tek bir iş insanı hakim olmamıştır. Mesajlaşma uygulamalarını ele alın; LINE, Taiwan bölgesinde ve Japonya’da hakimdir, WeChat ile WhatsApp ise Asya’nın diğer bölgelerinde popülerdir. Aynı şekilde e-ticaret platformları, araç çağırma uygulamaları ve ödeme cüzdanları da.

Bu boşluğun var olduğunun farkına varmak çok önemlidir. Bu potansiyel fırsatların mevcut olduğunun bir göstergesidir. Asya’nın bugün sunduğu şeylere göre hareket eden işletmeler, yarının liderleri olarak ortaya çıkacak. Bu başka bir unsuru daha da güçlendiriyor; zaman çok önemli ve ilk hareket eden avantajlı olacak.

SALDIRGAN YAKLAŞIM

Bu nedenle, aday oyuncuların bu pazara agresif, baskın oyuncu ve çabuk kaybet çabuk öğren zihniyetiyle yaklaşmaları gerekir. Devam eden derin yapısal değişiklikleri hesaba katarken stratejilerini şimdi yenilemek isteyen şirketler anlamlı bir etki yaratacak.

Asya’da başarının kolay olması pek olası değil. Bunun büyük bir kısmı, bölgesel istikrar, ABD-Çin ilişkileri, salgının kontrol edilme hızı ve hükümetlerin kendi kamu politikalarını nasıl uyguladıkları gibi yabancı faktörlere de bağlı olacaktır. Asya ayrıca, kamu ve özel sektörün uzun vadeli ekonomik büyüme sağlamak için sürdürülebilirlik değerlendirmelerini dikkate alma becerisinin kritik olacağı iklim değişikliğinde önemli risklerle karşı karşıya bulunuyor.

Uyarılar bir yana, Asya dünyanın atan kalbi ve küresel ekonomiye canlılığı geri pompalayacağına hiç şüphe yok.

O halde mesajım basit; Harekete geçmek için çok fazla beklemeyin.

Asya’nın işaret ettiği gibi, Çin bir umut ışığıdır!