Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, son dönemde gündeme gelen yaş sebze-meyve ile temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı iddialarına yönelik denetimlerin daha objektif ve adil yapılabilmesi için “fahiş fiyat artışı” tanımının netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Başkent’teki toptan ve perakende gıda ve ihtiyaç maddeleri sektörünün temsilcileri, ATO’da bir araya geldi. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bir süredir ülke gündeminin ilk sıralarında yer alan “fahiş fiyat artışı” konusunun hem tüketicileri, hem toptan ve perakende gıda ticareti sektörlerini ve hem de Ticaret Bakanlığını ilgilendirdiğini belirterek, oda olarak sektörün bu sorununa çözüm aramak üzere ortak akıl toplantısı düzenlediklerini aktardı.

Koronavirüs salgının başından bu yana toptan ve perakende gıda ticareti sektörünün vatandaşa aralıksız hizmet vermeyi sürdürdüğünün altını çizen Baran, gıda ticareti yapan üyelerin fahiş fiyat artışı uygulamalarıyla ilgili mevzuatın yeterince açık ve anlaşılır olmaması nedeniyle haksız ve yersiz şekilde sorgulanmalarla sıkıntı yaşadıklarını aktardı.

Baran, “Üyelerimiz, ilgili düzenlemede yer alan ‘aşırı ve adil olmayan artış’ ibaresinin tam olarak hangi kriterlere göre belirlendiği konusunun net bir şekilde tanımlanmasını istiyor.” dedi.

Kaynak: Sözcü