Vaka sayıları içerisinde önemli yer tutan çocuklara bağışıklık kazandırılması ve genel artış kontrol altına alınırken eğitime ara verilmemesi hedefleniyor.

Avrupa ülkeleri, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını kontrol altına alırken, okulları açık tutmak amacıyla 5-11 yaş arası çocukları Covid-19’a karşı aşılamayı hızlandırdı.

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 25 Kasım’da yüksek enfeksiyon oranlarının görüldüğü 5-11 yaş grubu için Pfizer-BioNTech aşısını onayladı. Aşının, 12 yaşın üzerindekiler için uygulanandan daha düşük bir dozda yapılacağı bildirildi.

Bunun ardından AB’de yaklaşık 27 milyon çocuğun bulunduğu söz konusu yaş aralığı için pek çok ülke harekete geçti. Böylece artan vaka sayıları içerisinde önemli yer tutan çocuklara bağışıklık kazandırılması, genel artışın kontrol altına alınması ve eğitime ara verilmemesi hedeflendi.

Avusturya’da başkent Viyana başta olmak üzere bazı iller, EMA’nın tavsiyesinden de önce 5-11 yaş grubundaki çocukları aşılamaya başladı.

15 Kasım’da Viyana’da ilk olarak 200 çocuğun aşılanmasıyla pilot bir proje başlatıldı. 25 Kasım’dan itibaren ise bu, ülke geneline yayıldı.

Avusturya’nın ardından Macaristan, Yunanistan, İspanya, Almanya gibi ülkelerde hızla yayılan Omicron varyantı hakkındaki endişeler nedeniyle ebeveynlerden güçlü bir talep olduğu yerel basına yansıdı.