Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Sığınmacılar konusunun artık Türkiye gündeminde geniş yer aldığına vurgu yapan İsmet Özçelik, “Son yapılan anketlerde ‘Türkiye’nin en büyük sorunu ne?’ diye sorulduğunda yaklaşık yüzde 8-10 aralığında ‘sığınmacılar’ yanıtını veren bir kesim var. Bu da Türkiye’de çok ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor. Daha önce 4 milyon civarındaki Suriyeliler konuşuluyordu. Şimdi buna bir de Afganlılar eklendi. Yalnız Afganlılar meselesinde sayı çok abartılıyor. Yayınlanan görüntülerin bir kısmı Türkiye’den değil. Fakat bir Afganlı sığınmacı sorunu da var. Zaten dünyanın her tarafından Türkiye’ye bir akın neredeyse başlanmışken, bu tip bir tartışma öne çıkınca herkesin dikkati bu noktaya çevrildi. Şimdi herkes ‘Bu sorun nasıl aşılacak?’ sorusunu soruyor. Karşımıza çıkan, bu sorunun Suriye ile bir şekilde çözülmesi. Toplumda hemen hemen herkes Esad yönetimi ile görüşülsün, Suriyeli sığınmacıların can ve mal güvenliği sağlansın ve ülkelerine dönemlerinin yolu açılsın istiyor. Halktaki bu basınç AK Parti’ye de tavır değiştirdi. Öte yandan Türkiye ile Suriye arasındaki en büyük sorun İdlib. İdlib meselesi çözülürse, orası terör örgütlerinden temizlenir, Türkiye bu konuda Suriye, Rusya ve İran ile beraber çalışırsa bu meselde çözülmüş olacaktır.  Artık bu konu masada. Önümüzdeki dönemde Türkiye bu meseleyi geniş geniş tartışacak ve yöntem bulacaktır.” dedi.

“BEN WALLACE’IN AÇIKLAMALARI NATO’NUN NE HALE GELDİĞİNİN İTİRAFI”

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın “NATO üyesi ülkelerin Afganistan’dan çekilmesi kararı sonrasında Londra’nın aksi yöndeki çağrısıyla hiçbir NATO üyesi ülkenin ilgilenmedi.” yönündeki açıklamasını yorumlayan Özçelik, “Bu açıklama hakikaten çok ilginç bir açıklama. Bakan Wallace’ın açıklamaları NATO içindeki durumu anlatan bir olay. İngiltere, NATO içindeki etkili ülkelerden biri. Bu durum aslında bir itiraf; NATO’nun ne hale geldiğinin itirafı. Önümüzdeki günlerde başka olayları da yaşayacağız. Ben Wallace da bunu söylüyor, Batı’nın sorunları yönetmediğini, sadece çözdüğünü sandığının bir kez daha ortaya çıktığını dile getiriyor. Yani ‘sorunları çözmüyoruz çözdüğümüzü sanıyoruz. Oysaki sorunlar devam ediyor.’ diyor. Wallace başka ülkelerde başka sorunların olabileceğine dikkat çekiyor ki, NATO açından çok dikkat çekici bir açıklama, diye gördüm.” ifadelerini kullandı.

“’ABD YÜZYILI BİTİYOR’ TEZİ GENEL KABUL GÖRÜYOR”

Gazeteci İsmet Özçelik, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ünlü savunma, ulusal güvenlik ve dış politika dergisi National Interest’te Mark Katz imzalı raporda yer alan ABD’nin dünyadaki hegemonyasının sona ermekte olduğuna ilişkin değerlendirme için ise şunları söyledi:

“’ABD yüzyılı bitiyor’ tezi dünyanın her tarafında genel kabul görmeye başladı. Buna ABD’nin kendisi de dâhil. National Interest’te Mark Katz imzalı raporda çok çarpıcı şeyler var; ABD’nin güç kaybını madde madde açıklıyor. ABD’nin Afganistan ile Irak’taki geniş çaplı ve uzun süreli askeri operasyonları olumlu sonuçlandıramaması yani ‘başarısız olduk’ diyor. 2008’de Gürcistan, 2014 Ukrayna krizlerinde Rusya’nın bu ülkelerden toprak almasına engel olunamaması. ABD’nin bu hamlesi başarısız oldu. Gürcistan ve Ukrayna’nın bir kısmı Rusya’ya geçti. Suriye, Yemen ve Libya’da devam eden çatışmalarda inisiyatifi Rusya, Çin ve Türkiye’ye kaptırması. Bu da çok çarpıcı bir örnek. Çin’in yükselişini engelleyememesi ve Kuşak Yol İnisiyatifi ile dünya çapında etkisinin durdurulamaması. Hakikaten Kuşak Yol projesi net ve etkili bir şekilde ilerliyor. Bütün ülkeler bu proje ile kalkınacağını düşünüyor. Trump döneminde Kuzey Kore ve Çin ile yakınlaşma girişimlerinin başarısızlığa uğraması. En son da ABD’nin müttefiklerinin ABD’nin hasımlarıyla iş birliği yapmaktan caydırılmasında etkisiz kalınması. Burada kastettiği, Avrupa, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen hem Rusya ile hem de Çin ile ilişkilerini sürdürüyor. Öyle gözüküyor ki, ABD’nin durumu önümüzdeki günlerde daha çok tartışılacak.”