Avrupa, 11-16 Haziran tarihlerinde 4 büyük zirveye ev sahipliği yapacak.

Zirvelerin ilki G7, bugün İngiltere’nin ev sahipliğinde başladı. 13 Haziran’a kadar sürecek zirvede yeni tip koronavirüsün (Covid-19) etkileri, küresel jeopolitik riskler ve iklim değişikliği gibi önemli başlıklar ele alınıyor.

1975’te oluşturulan G7, her yıl bir ülkenin liderliğinde özellikle ekonomi gündeminin değerlendirilmesi, ortak politikaların oluşturulması ve iş birliğinin artırılması amacıyla toplanıyor.

47’ncisi bu yıl yapılan ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın başkanlığını yaptığı zirveye, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel katılıyor.

NATO ZİRVESİ

Avrupa’da yapılacak ikinci zirve, NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarını Belçika’nın başkenti Brüksel’deki karargâhta bir araya getirecek.

AB-ABD ZİRVESİ

ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi’nin ertesi gününde AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ilk yüz yüze görüşmesini yapacak.

Atlantik’in iki yakası arasında böyle bir zirve 2014’ten bu yana ilk kez yapılmış olacak. Liderler, Brüksel’de 15 Haziran’da Donald Trump döneminde gerileyen ilişkilerin yeniden nasıl canlandırılacağı üzerinde duracak.

BİDEN-PUTİN ZİRVESİ

Biden, Brüksel’den İsviçre’nin Cenevre kentine geçerek 16 Haziran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

İki liderin ofislerinden yapılan açıklamalarda ikili ilişkilerde öngörülebilirlik ve istikrarı yeniden tesis etmenin amaçlandığı, salgınla mücadele, bölgesel sorunların çözümü ile silahlanma kontrolü ve dünyanın stratejik istikrarının ele alınacağı kaydedilmişti.