Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve Avrupa’nın da gündeminde önemli yer tutan Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirdi.

Özkan, Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilimin Avrupa’ya yansımaları için şunları söyledi:

“Her şey baş döndürücü bir hızla gelişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’in ulusa seslendiği saatlerde Donbass’ta Ukrayna askerlerinin saldırı başlattığı haberleri gelmeye başlamıştı. O ara Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi (BMGK) acilen toplandı ve Rusya’ya ‘Barışa Bir Şans Verin’ çağrış yapıldı. Bu sıralarda da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’ya girdiklerini açıkladı. Gerekçe olarak da, ‘NATO’nun genişlemesi konusunda uzlaşamaya varılma girişimlerinin boşa çıkarılması, ittifakın genişlemesiyle birlikte durumun daha da tehlikeli hale gelmesi. Buna artık sesiz kalamayız’ ifadelerini kullandı. Bu açıklamdan sonrada her şey hızlı bir şekilde gelişti.

DAHA SERT YAPTIRIMLAR  OLABİLİR

Brüksel’deki NATO karargâhında ittifak üyeleri toplandı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB Konseyi, NATO herkes yoğun bir çalışma içinde. Bugün AB üyeleri toplanacak ve Rusya’ya yapılacak olan yaptırımlar konusunu ele alacaklar. Dün bu konu aslında açıklanmıştı; 555 kişilik bir liste. Rusya Ekonomi ve Savunma bakanlarının, askeri yetililerin ve parlamentoda Ukrayna işgali konusunda olumlu oy veren parlamenterlerin yer aldığı 555 kişilik liste. Ancak geceden bu yana yapılan açıklamalarda AB’nin Rusya’ya karşı daha sert yaptırım yapılması konusunda görüşler belirtiliyor. Tüm Batılı liderler de kınama mesajları yayınlanıyor. Rusya’dan geri adım atması ya da bu işe son vermesi yönünde çağrılar yapılıyor. Fakat bunlar sadece lafta kalan şeyler.

Batı medyasında Rusya’nın Ukrayna’da bir hükümet değişikliğine gideceği yönünde yorumlar yapılıyor. Özellikle Putin’in ‘Ukrayna’yı Nazilerden arındırma çağrısı’ çerçevesinde daha farklı adımlar bekleniyor. Çünkü bu 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir deyim, Nazilerin Rusya’dan çıkarılması. Şu anda Putin’e göre, Ukrayna’daki hükümet Nazilerin eline geçmiş durumda. Batılı yorumcular, bunların arındırılması, ülke dışına çıkarılması gerekiyor diyorlar. Bu nedenle de Putin’in adımlarının ileriye doğru gideceği belirtiliyor. Nitekim son dakika haberlerinde özellikle Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın tanıdığı bölgelerde Ukrayna’ya bağlı köy ve kasabaların ele geçirildiğine dair bilgileri geliyor. Yine çeşitli bölgelerden çatışma haberleri geliyor. Masum olan kesimler ciddi sıkıntı içinde. Zaten savaşın en büyük kurbanları da masumlar ve çocuklar. Dileriz, o noktaya gelmez.”