Avrupa’da doğal gaz fiyatları, Rusya’dan daha fazla tedarik sağlanabileceğine dair beklentilerle pazartesi günü yüzde 8 düşüş kaydederek megavatsaat başına 86,2 Euroya geriledi. Avrupa için havaların sıcak olacağına dair beklentiler de fiyatlardaki düşüşte etkili oldu.

Goldman Sachs analistleri, hazırladıkları bir araştırma raporunda, yakın dönemde Avrupa gaz fiyatları için katalist olabilecek Yamal boru hattında Gazprom’un kapasite kullanım izinlerini yakından takip ettiklerini söyledi.

RUSYA YÖNÜNDEN ARZ SORUNU YOK

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın Avrupa’ya fazladan doğal gaz satışına istekli olduğunu fakat Avrupa Birliği ülkelerinden henüz bir talep gelmediğini belirtti.

Rusya’nın da ekonomik toparlanmayla beraber doğal gaz tüketiminde bu sene rekor seviyeleri gördüğünü vurgulayan Novak, yine de Avrupa’daki enerji krizinin çözülmesi için fazladan satışa hazır olduklarını söyledi.

Novak, Rusya’nın bu yıl tüm sözleşme yükümlülüklerini yerine getirerek 2020’ye göre küresel piyasalara doğal gaz satışını yüzde 15 artırdığını da dile getirdi.

Kaynak: Bloomberght