Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, Rusya’nın askeri operasyon düzenlediği Ukrayna’ya yardım sağlamak için yakın zamanda bir eylem planı hayata geçireceklerini açıkladı.

Buric, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İlkbahar Genel Kurulu’nda parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

Ukrayna’yı desteklemek amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Buric, Ukrayna’ya yardım etmek için yakın zamanda bir eylem planı hayata geçireceklerini, bu konuyu Ukraynalı yetkililerle görüştüğünü söyledi. Buric, plana ilişkin şimdilik bilgi vermeyeceğini dile getirdi.

Resmî davet aldığında kısa ve uzun vadede ihtiyaçları görüşmek üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ziyaret gerçekleştireceğini belirten Buric, Avrupa Konseyi’nin, insan hakları ihlallerini soruşturmak ve Ukrayna’daki savcılarla iş birliği yapmak üzere bir uzman grubu oluşturduğunu ifade etti.

Buric, Avrupa Konseyi’nin mülteci krizinin üstesinden gelebilmesi için Ukrayna’ya 5 milyon Euro değerinde yardımda bulunduğunu söyledi.

Ukraynalı mültecileri ağırlayan ülkelere yardım sağlayacaklarını vurgulayan Buric, Rusya-Ukrayna savaşının Ukrayna sınırlarını aşmaması gerektiğini kaydetti.