Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyondaki artışın enerji fiyatlarından kaynaklandığını ve enflasyonun yakın gelecekte yüksek kalacağını söyledi.

Lagarde, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda konuştu.

Euro Bölgesi’nde hızla yayılan Omicron varyantı ve alınan tedbirler nedeniyle büyüme hızının yavaşladığını anlatan Lagarde, “Arz darboğazları ve yüksek enerji maliyetleri gibi etkenlerin kısa vadede ekonomik aktiviteyi azaltması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Lagarde, son Covid-19 dalgasının ekonomiye etkisinin öncekilerden daha az olduğuna dikkati çekerek, arz darboğazlarının hafiflediği yönünde de işaretler aldıklarını, bu yılın devamında güçlü ekonomik toparlanma beklediklerini anlattı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon oranının son aylarda hızla arttığını hatırlatan Lagarde, “Muhtemelen enflasyon yakın gelecekte yüksek kalacak. Enerji fiyatları enflasyondaki artışın ana nedeni olmaya devam ediyor.” dedi.

Lagarde, ocak ayı enflasyonunun yarıdan fazlasının enerjiden kaynaklandığına işaret ederek, “Enerji maliyetleri de birçok sektörde fiyatları yukarı çekiyor.” yorumunda bulundu.

Lagarde, “Mevsimsel faktörler, artan nakliye maliyetleri ve gübre fiyatları nedeniyle gıda fiyatları da arttı.” değerlendirmesini yaptı.

Jeopolitik gerilimlerin arttığını anımsatan Lagarde, sürekli yüksek seyreden enerji maliyetlerinin tüketim ve yatırımı baskıladığını belirtti.

Lagarde, orta vadede yüzde 2’lik enflasyon oranı hedeflediklerini anımsatarak, “Net varlık alımlarımız bitmeden faiz artırımı yapılmayacak. Politikamızda yapılacak herhangi bir ayarlama aşamalı olacak.” diye konuştu.

ECB’nin ne yapıp ne yapamayacağı konusunda açık olması gerektiğini vurgulayan Lagarde, “Para politikamız boru hatlarını gazla dolduramaz, limanlardaki yığılmayı gideremez veya daha fazla kamyon şoförü yetiştiremez.” değerlendirmesinde bulundu.