Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda tartışılarak kabul edilen kararla, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Çekya’yı desteklemek için “Rus diplomatların koordineli olarak sınır dışı edilmesi” çağrısı yapıldı.

Karar metninde, “Avrupa Parlamentosu, Rusya’nın Çekya’ya yönelik tehditlerini kınıyor, AB ülkelerinin çeşitli hükümetleri ve diplomatik kurumları tarafından hâlihazırda kabul edilmiş olan tüm dayanışma eylemlerini destekliyor. AB üye ülkelerini, Skripal davasında olduğu gibi, Rus diplomatları koordineli bir şekilde sınır dışı etmeye çağırıyor.” ifadeleri yer aldı.

“Rusya: Aleksey Navalnıy davası, Ukrayna sınırına askeri yığınak ve Çekya’ya saldırı” başlıklı karara 569 milletvekili destek verirken, 67 milletvekili karşı çıktı, 46 milletvekili ise çekimser kaldı.

AP’nin kararları AB ülkeleri için bağlayıcı değil, sadece tavsiye niteliği taşıyor. Ancak AB’nin diğer kurumları, milletvekillerinin görüşlerini dikkate almak durumunda.

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, Prag’ın Rus gizli servislerinin 2014’te bir mühimmat deposunda meydana gelen patlama ile alakası olduğundan şüphelendiğini açıklamıştı. Çekya Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek ise 18 Rus diplomatın 48 saat içinde Çekya’yı terk etmesi gerektiğini duyurmuştu.

Bunun ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya’nın Moskova Büyükelçiliğinden 20 diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini bildirmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye