Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da bambudan yapılan mutfak eşyaları ile ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarını açıklayan Yusuf Özkan, “Bambudan yapılan mutaf eşyalarının insan sağlığına zararı olmadığı için rağbet ediliyordu ama yapılan araştırmalarda bunun çok da doğru olmadığı ortaya çıktı. Hollanda Sağlık Bakanlığı bu konuda parlamentoyu uyardı ve piyasada satılan bambu ürünlerinin aslında sağlık açısından zararlı olduğunu bildirdi. Çünkü birçok mutfak eşyası ürünlerinin ham bambudan değil içinde insan sağlığına zararlı olan mısır lifleri ya da melanin plastik karşımı bulunduğu, bunun da özellikle yemek sıcak servis edilmesinde, mikrodalga fırında ısıtılmasında ve bulaşık makinasında yüksek ısıda yıkanması durumunda birtakım zararlı bileşenlerin açığa çıktığı ve insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiği belirtildi. Hollanda Gıda Güvenliği Kurumu da bu ürünlerin artık kullanılmaması uyarısında bulundu. Özellikle de 3 yaşından küçük çocukların beslemesinde kullanılmaması gerektiği uyarısı yapıldı. Belçika’da Gıda Güvenliği Kurumu da benzer bir karar aldı, hatta bir adım öteye gidildi ve bu ürünlerin mayıs ayından itibaren raflardan kaldırılması gündeme gelecek. Çünkü Belçikalı yetkililer, bu ürünlerle insan sağlığının tehlikeye atıldığı vurgulandı. Bu nedenle bambu elyafı ve melanin içeren ürünlerinin satışına izin verilmemesi gerektiği aktarılıyor. Hollanda ve Belçika, Avrupa Birliği (AB) yetkilerine bu durumu iletti ve benzer kararın AB genelinde uygulanması çağrısını yaptılar. Şu anda AB yönetimi bu durumu inceliyor. Benzer kararın AB genelinde de uygulanması bekleniyor.” dedi.

AVRUPA’DA “GEZEN TAVUK YUMURTASI” TARTIŞMASI

Gazeteci Yusuf Özkan Avrupa’da yaşanan yumurta tartışması için ise şunları söyledi:

“Avrupa’daki süper marketlerde gezen tavuk yumurtaları daha pahalıya satılıyor. Tüketici derneklerinin buna itirazı var. Çünkü ekim ayından bu yana Batı Avrupa’da özellikle Rusya’dan göçmen kuşlar yoluyla geldiği belirtilen bir kuş gribi salgını var. Bu nedenle Avrupa’nın birçok ülkesinde salgından korunmak için yüz binlerce tavuk itlaf edildi. Bu arada Batı Avrupa’daki tavuk çiftliklerindeki tavuklarda kafeslere alındı ve arık serbest gezmiyorlar. İşte bu nedenle tüketici dernekleri kafeslerde yumurtlayan tavuklarının ürünlerinin gezen tavuk yumurtası diye pahalı satılmasına karşı çıkıyor. Bunun tüketici haklarının ihlali, tüketicinin yanlış bilgilendirilmesi ve kandırılması olarak değerlendiriyorlar. Fakat Avrupa’daki birçok süpermarket fiyat indirimine yanaşmıyor. Eski fiyattan satmaya devam ediyorlar. Bunun nedenini ise tavuk üreticileriyle, çiftçilerle dayanışma olarak açıklıyorlar. Süpermarket yönetimleri, ‘Tavuk üreticileri ciddi yatımlarda bulundular. Salgın beklenen bir durum değildi. Bu yasal zorunluluk olduğu için de hayvanları kafeslere kapatmak zorunda kaldılar. Bu nedene çiftçilerin zarar görmesini önlemek için yumurtaları eski fiyattan alıyoruz.’ derken özellikle kanatlı hayvan yetiştiricisi sektörünün temsilcilerine göre ise, ‘Bu durum kalıcı olmayacak. Bir süre sonra kuş gribi tehdidi sona erecek. O zaman tavuklar yeniden salınacak ve geze geze yumurtlaması sağlanacak. Ancak bu süreçte çiftçilerin zarar görmesini önlemek amacıyla yumurtalar eski fiyattan satılması gerekiyor’. Tabii bu konuda tüketici dernekleri ikna olmuş değiller. Yumurta fiyatlarında indirime gidilmesini ve tüketicinin korunması gerektiğini savunuyorlar.”