Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da yaşayan birçok insanın koronavirüsten korunmak için D vitamini takviyesi aldığını hatırlatan Yusuf Özkan, “D vitaminin koronavirüse karşı etkisine dair haberlerin medyada yer alması sonrası Avrupa’da tam anlamıyla D vitamini çılgınlığı yaşanmıştı. Bu çılgınlığın ardından bilim insanları yoğun bir araştırma başlattı. Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığının resmi danışma organı Sağlık Konseyi, hükümetin tavsiyesi sonrası bir çalışma yaptı. Yapılan çalışma sonrası bu çılgınlığın biraz boşuna olduğu, D vitamini almanın koronavirüsün bulaşmamasına yardımcı olduğuna dair yeterli bir kanıt bulunmadığını açıkladı. Öte yandan aksini düşünen bilim insanları halen var. ‘Fazla D vitamini göz çıkarmaz, insanlar varsın alsın’ görüşünü savunuyorlar. Ancak yapılan araştırmalar bunun bu kadar basit olmadığını gösteriyor. Çünkü gereğinden fazla D vitamini kullanmanın böbrek ve damar sağlığını ciddi anlamda etkileyebileceğini belirtiyor uzmanlar. Bu arada D vitaminin gerekli olduğu gruplar da var. Bunların başında 4 yaşına kadar olan çocuklar geliyor. Avrupa’da güneş az olduğundan bu yaş grubundaki çocuklara D vitamini takviyesi tavsiye ediliyor. Yine 50 yaş üstü kadınlara ve 70 yaş üstü erkeklere de D vitamini takviyesi tavsiye diliyor, hamile kadınlar da bunların arasında. Uzmanlar, bu grupların dışındakileri koronavirüsten korunmak için fazladan D vitamini almaması gerektiği konusunda uyarıyorlar.” dedi.

AVRUPA’DA KEMİRGEN ALARMI

Gazeteci Yusuf Özkan, koronavirüs dolayısıyla iş yerlerinin kapanması ve insanların sokaklardan elini ayağını çekmesi sonrası sıçan ve fare gibi birçok kemirgen sayının arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bütün dünyada özelliklede büyük şehirlerde bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bunun iki faktörü var; birincisi insanların ortalıktan çekilmesiyle hayvanlar daha rahat hareket etmeye başladı ve üremleriyle birlikte sayıları artmaya başladı. İkincisi ise iklim krizi. Son yıllarda kışların daha ılıman geçmesi nedeniyle sıçan, fare gibi kemirgenlerin sayısı giderek artmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yıllık yaklaşık 19 milyar dolarlık bina hasarı oluşturuyor, bu kemirgenler. Diğer ülkelerde de farklı değil. Avrupa’da son yıllarda en önemli sorunların başında geliyor. Belçika Haşere Kontrol Uzmanları, özellikle büyük şehirlerde insanların artık farelerle, sıçanlarla iç içe yaşamaya başladığını ve ilerleyen yıllarda bu havyalardan insanlara hastalıkların geçebileceği uyarısında bulunuyorlar. Avrupa’da hükümetler ve belediyeler kemirgenlere karşı yeni çalışmalar içine girmeye başladı. Avrupa Birliği’nin (AB) de bu konuda alınması gereken önlemleri gündeme getirmesi bekleniyor. Uzmanlar da kent sakinlerini bu kemirgenlere karşı uyarıyorlar.”