Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda yaşanan gelişmeleri aktaran İsmet Özçelik, iki ülkenin de birkaç ay önce çekimser açıklamalar yaptığını hatırlattı.

Rusya’ya komşu ülkelerin NATO’ya üyeliği konusunda yaşanan gergilimi yorumlayan Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İki ülke, ‘NATO’ya katılmak istemiyoruz, bizim NATO’ya katılmamız Avrupa’nın güvenliğine hizmet etmez.’ diyordu. Fakat ne olduysa birdenbire hava değişmeye başladı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusu gündeme düştü. Ne oldu da fikirlerini değiştirdiler? Bir tek yanıt öne çıkıyor Amerika Birleşik Devletleri (ABD) baskılarını artırdı. Rusya’nın askeri sonuçları olacak demesine rağmen bu konuda baskı neye işaret ediyor? Avrupa ile Rusya arasında ABD gerginliği tırmandırmaya çalışıyor. Bu yolla ABD, Avrupa’yı kendisine bağlama peşinde. Gerginlik üzerinden Avrupa’yı yanına çekmeye çalışıyor.

ALMANYA RESESYONA GİREBİLİR

Rusya’dan doğal gaz ithalatını kesmenin nelere mâl olacağının bir raporunu çıkarmışlar. 2022 yılı büyüme tahmin yüzde 4,8 açıklanmıştı bunun yüzde 2,7’ye düşeceğini söylüyorlar. 2023’te de yüzde 3,1 olarak belirliyorlar. Bu arada enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesine gidiyor, yüzde 6,1 gibi bir rakam. Avrupalılar uzun zamandır yaşamamışlardı bunu ve giderek artan enflasyonu yaşıyorlar.

PUTİN’İN AÇIKLAMALARI

Rusya, Avrupa’ya gaz ve petrol satmazsa sanki aç kalacak gibi bir hava yaratmaya çalışıyorlar. Amerika onlara almayın, diyor ama Rusya’nın doğal gazının alıcısı var hâla. Mesela Çin ile bir anlaşma yaptılar. Moğolistan üzerinden bir doğal gaz hattı döşüyorlar. Hindistan ile yapılan anlaşmalar var. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya alternatifsiz değil diyor ve uyarıyor. Batı’nın izlediği politika şimdiden Avrupa’ya büyük zararlar vermeye başladı diyor. Putin, doğal gaz ve petrolde Avrupa’ya muhtaç değilim diyor. Avrupa’ya ciddi bir uyarı, ben Avrupa’nın müzakerelerle bunun aşılacağını düşünüyorum.

ABD HAZİNE BAKANINDAN UYARI

ABD’de yaptırım ve ambargo gibi işleri Hazine Bakanı takip ediyor. İran ambargosu sırasında ABD Hazine Bakan Yardımcılarından biri neredeyse Türkiye’ye yerleşmişti. Firmaları tek tek uyarıyordu. Biz uymayacağımızı açıkladık, Çin uymayacağını açıkladı, Hindistan ve Pakistan uymuyor. ABD Hazine Bakanı da bu konuda uyarıyor, bazı sonuçları olacak eğer uymazsanız diyor. Bunu fırsat olarak Türkiye görüyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya ile ticaret sürecek diyordu. Ucuz tedarikten söz ediyordu. Bu gelişmeler sürerken bu tehdit Çin’e, Türkiye’ye ve yaptırımlara karşı çıkan diğer ülkelere yapılan bir tehdit.

FRANSA’DA SEÇİMLER

Marine Le Pen, ilginç açıklamalar yaptı. Le Pen izlediği politika açısından farklı bir yöntem gündeme getiriyor. Daha aşırı sağcı yüzde 7,2 oy alan bir parti var. Onlar Le Pen’e destek vereceğini söyledi fakat Le Pen iktidara gelmesi halinde o partiden bakan almayacağını açıkladı. Bu da Fransa’da sol oyları kazanma politikası olarak değerlendirildi. Kırım’ı tanıyacağını Rusya’nın bir parçası olduğunu belirtti. Bu ABD’yi kudurtan bir açıklama. Arkasından Rusya’dan petrol ve doğal gaz alımına devam edeceklerini söyledi. ABD ile Rusya arasında eşit mesafede konumlanmak istediklerini kaydetti. NATO’nun askeri kanadından çıkacağını söyledi, bu da son derece önemli bir şey. Avrupa Birliği (AB) ve Euro’dan ayrılma meselesi çıktı. AB’den ayrılarak Frank’a döneceğini söyledi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN TÜRKİYE RAPORU

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye İnsan Hakları raporu her zaman tartışılan bir rapordur. Raporda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hedef alınıyor. Gerekçe olarak da İçişleri Bakanlığının FETÖ mensuplarının ailelerine pasaport vermemesi gösteriliyor. FETÖ ve PKK üyeliğinden ceza alanlar için siyasi suçlu diyor. Terör suçlusu demiyor. Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarda sivilleri öldürdüğünü iddia ediyor. Bunun yansımalarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

ABD’DEN ERMENİ SOYKIRIMI ADIMI

ABD Temsilciler Meclisine, Ermeni soykırımının ABD eğitim müfredatına alınmasını sağlayacak bir yasa hazırlığı yapıldığı duyuruldu. Bunu araştırdığımız zaman partiler üstü bir tasarı olarak karşımıza çıktı. Kongre Kütüphanesi’nin bu konuda çalışma yapması için 10 milyon dolarlık bir bütçe ön görüyorlar. Bu Ermeni soykırımının ders olarak görülmesini yasallaştırıyor. Türkiye’nin suçlanmasının altyapısı hazırlanıyor. Bütün ABD eyaletlerinde yasal bir mevzuat çıkarılmış oluyor. Ulusal çapta soykırım eğitiminin öne açılacak. Türkiye bu konuda hazırlıklar yapıyor. Ciddi bir konu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1915 olayları için soykırım tanımı yapılamaz demişti. Yani bağlayıcı bir karar aldı. ABD’nin ısrarla bu konuyu kaşıması bakalım Türk-Amerikan ilişkilerine nasıl bir yansıma yapacak.”