Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Tüketici bilincinin gelişmesi ile birlikte organik gıda ürünlerine rağbetin giderek arttığına dikkat çeken Yusuf Özkan, “Avrupa’daki süper maketlerin raflarında çok sayıda organik ürünler satılmaya başlandı. Peki, organik ürün etiketiyle satılan ürünler gerekten organik mi? işte bu soruyu gündeme getiren Fransız tüketici örgütü bir araştırma yaptırdı ve oldukça çarpıcı sonuçlar elde edildi. Araştırmaya göre, süper market raflarında organik etiketiyle satılan çok sayıda ürünün aslında normal ürünlerden daha sağlıksız olduğunu ortaya koydu. Örneğin, ünlü bir çorba markasının organik ve normal etiketiyle satılan ürünleri karşılaştırıldı. Organik etiketiyle satılan hazır çorbaların yüzde 40 oranında sebze içerdiği belirlendi. Buna karşılık normal ürünlerde yüzde 51 oranında sebze kullanıldığı ortaya çıktı. Tabii sadece çorbalarda değil, meyveli yoğurtlardan, makarnalardan pirinçe kadar çok sayıda ürün incelendi ve hepsinde benzer sonuçlar elde edildi. Fransız tüketici örgütünün yetkilisi Sophie Coisne süper market raflarında organik etiketiyle satılan birçok ürünün sanıldığı gibi çok da sağlıklı olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Sophie Coisne’ya göre, bu durumun umut veren bir yanı da olduğunu belirterek, ‘süper marketler artık bu talep doğrultusunda giderek daha fazla organik ürünü raflarında barındırmaya başladı.’ ifadeleri kullandı.” diye konuştu.

PANDEMİDE GIDA TOPTANCILARININ VE SÜPER MARKETLERİN KÂRI ARTTI

Gazeteci Yusuf Özkan, İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, Covid-19 salgını döneminde gıda toptancıları ile süper marketlerin kârlarını iki katına çıkardığını belirtti ve şunları söyledi:

“İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın araştırmasına göre, eve kapanma döneminde insanlar restoranlar ve kafeler kapalı olduğu için evlerinde yemek yapmak zorunda kaldılar. Bu da gıda toptancılarına ve süper marketlere talebi artırdı. Çünkü salgın döneminde bir tek onlar açıktı. Ciddi anlamda kâr ettiler. Ancak gıda toptancıları ve süper marketler kendileri açısından keyifli bir süreci yaşarken özellikle gıda sektöründe çalışan dünyanın birçok yerindeki işçilerin durumu giderek daha da kötüleşti, mağdur oldular. Bu mağduriyet özellikle kadınları etkiledi. Çünkü gıda sektöründe çalışan kadınlar erkeklere göre daha az kazanç elde ediyorlar ve daha fazla emek harcıyorlar.

Oxfam, Avrupa’da 5 ülkede 8 büyük gıda toptancısı ve süper market zincirlerini mercek altına aldı. Oxfam kendilerine mal veren ülkelerdeki işçilerin, çiftçilerin durumu konusunda daha duyarlı olunması gerektiğine dikkat çekti. Bu konuda olumlu haberler de geldi. Hollandalı merkezli Jumbo süper marketleri cinsiyet eşitsizliğini ve gelir dağılımındaki adaletsizlikle mücadele etmek konusunda iş birliği yapma sözü verdi. Bununla birlikte birçok gıda toptancısı ve süper market zincirinin bu konuda adım atması bekleniyor.”