Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da koronavirüs nedeniyle trafik kazlarında azalış yaşandığına dikkat çeken Özkan, “Koronavirüs, Avrupa’da birçok insanın hayatını kaybetmesine birçok insanın da hastanelerde tedavi görmesine sebep oldu. Salgına bağlı olarak son bir buçuk yıldır birçok olumsuzluk yaşandı. Ancak bu dönemde olumlu şeyler de yaşandı. Bunların başında da trafik kazalarının önlenmesi geliyor. Çünkü salgın döneminde insanların evlerine kapanması, evlerinden çalışması, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmaması nedeniyle hem trafik kazalarının sayısı hem de bu kazalara bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı ciddi oranda azaldı. Avrupa Yol Güvenliği Konseyi’nin rakamlarına göre, 2020 yılında bir yıl öncesine göre trafik kazalarına bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin daha az gerçekleşti. Aslında bütün dünya için bunu söylemek mümkün. Çünkü salgın nedeniyle insanların evlerine kapanması nedeniyle hem trafik kazalarının azalması hem hava kirliğinin önemli ölçüde düşüşe geçmesi olumlu olarak kayıtlara geçti. Koronavirüs salgını nedeniyle bütün dünyada şu ana kadar 3,5 milyon insan hayatını kaybetti. Son 10 yılda trafik kazalarında ise 13 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. Dolayısıyla bu kötü sürecin olumlu sayılabilecek yönlerinden bir tanesi, trafik kazalarında azalma ve bu kazalara bağlı olarak can kayıplarındaki düşüş olduğu belirtiliyor. Konseyin raporuna göre, kazaların önlenmesinde en başarılı ülke, Yunanistan olarak belirlendi. Çünkü bu konuda en çok çaba gösteren ülke Yunanistan oldu. Yunanistan yüzde 54 oranında kazaların ve ölümlerin azaltılmasını sağladı. Yunanistan’ı Norveç ve İsveç izledi. En kötülerin başında ise Hollanda geliyor.” dedi.

BELÇİKALILAR SALGIN DÖNEMİNDE POLİTİKACILARA DEĞİL, BİLİM İNSANLARINA GÜVENİYOR

Gazeteci Yusuf Özkan, Belçika’da yapılan bir araştırmadan da söz etti. Araştırmaya göre, salgın döneminde insanların hayata bakış açısının değiştiğini söyleyen Özkan, şunları aktardı:

“Belçika’da özellikle salgın döneminde insanların haber alma ve güven endeksi ölçüldü. Bu konuda Belçika halkının yüzde 80’i politikacılar yerine bilim insanlarına, virologlara, bilim kurulu üyelerine daha çok fazla itibar ettiklerini, güvendiklerini belirttiler. Politikacılara güven ise yaklaşık yüzde 20 düzeyinde kaldı. Bunun nedeni, aşırı sağcı politikacıların koronavirüse ilişkin komple teorileri öne sürmesi ve salgına yönelik şüphe uyandıracak açıklamalar. Özellikle nüfus oranına göre, fazla ölüm görülen Belçikalılar, salgının etkilerini yakından hissettikleri için bu konuda bilim insanlarının söylediklerinin daha önemli ve doğru olduğuna inandıklarını bildirdiler. Avrupa’daki birçok ülkede özellikle salgının başında hükümetlerin başarısız sınav vermesi halkın politikacılara duyduğu güveni azalttı. Araştırmanın sonucu bunu gösteriyor.

Araştırmada, salgında güvenilir iletişim araçlarının durumu da soruldu. Belçikalıların büyük bir bölümü en güvenilir iletişim aracı olarak radyoları gösterdi. İnternette ‘Wikipedia’ da en güvendikleri iletişim araçlarından oldu. Belçikalılar sosyal medyayı çok güvenilir bulmuyor. Özellikle son dönemlerde komple teoriler ve buna ilişkin kulaktan kulağa yayılan dedikoduların yaygın bir şekilde paylaşılması nedeniyle salgın döneminde sosyal medyaya çok da fazla güvenilmediği görüldü.

Bu araştırma, salgın sonrası döneme ilişkin de ipuçları veriyor. Zaman zaman bilime ve bilim insanlarına yönelik asılsız birtakım komple teorileri gündeme gelse de araştırma, halkın sağduyusunun aslında bilimden sapılmaması ve bilime olan inancın zaafa uğratılmaması yönünde olduğunu gösterdi.”