Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’nın, Mısır’da bulunan Süveyş Kanalı’nı tıkayan Ever Given isimli gemi ile ilgili gelişmeleri kaygıyla izlediğini belirten Özkan, “Eğer kanal bir süre daha kapalı kalırsa, tüketiciler ve perakende sektörü açısından oldukça sıkıntılı bir süreç başlıyor. Çünkü dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 10’u Süveyş Kanalı üzerinden taşınıyor. Ekonomistler sorunlar biraz daha devam eder ve kanal kapalı olmaya devam ederse ciddi ekonomik sıkıntılar medyada gelebilir, diyorlar. Bunun başlıca sebeplerinden biri, petrol fiyatlarındaki artış olacak. Avrupalı tüketiciler araçlarına benzin almak için akaryakıt istasyonlarına gittiklerinde bu sorunla daha ciddi şekilde karşılaşabilirler uyarında bulunuyor, ekonomi uzmanları. Çünkü günde 40’tan fazla konteyner gemisi bu kanaldan geçiyor. Kapalı kaldığı sürece ciddi sorunlar gündeme gelebilecek. Geminin karaya oturması ve kanalın kapanması oldukça kritik bir sürece denk geliyor. Çünkü koronavirüs nedeniyle Avrupa’daki girişimciler son aylarda stoklarını düşük tutmuştu. Ancak kasım ayından itibaren taleplerdeki büyük artış nedeniyle sektör yeniden canlanmaya başladı. Siparişlerin gecikmesi durumunda Avrupa’da rafların boşalabileceği ve doğrudan bir fiyat artışının gündeme gelebileceği belirtiliyor. Avrupa’daki maliyelerin yükselmesi nedeniyle hayatın alanındaki hemen hemen her ürün Çin’den Avrupa’ya geliyor. Bu ticarette deniz yoluyla yapılıyordu. Süveyş Kanalı’nın kapalı kalması Avrupa için ciddi önem taşıyor. Uzmanlar kanalın kapanmasının günler hatta haftalar sürebileceğini bu nedenle de Avrupa’da ciddi sorunların baş gösterebileceği uyarısında bulunuyorlar.” dedi.

ARAŞTIRMADA NEOFOBİ ÇIKTI

Gazeteci Özkan, Avrupa’da çocukların sebze ve meyve alışkanlıkları üzerine yapılan araştırma için ise şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler (BM) 2021 yılını uluslararası meyve ve sebze yılı ilan etti. Ancak Avrupa’da yapılan araştırmalar çocukların halen yeterince sebze ve meyve yiyemediğini ortaya koydu. Çünkü 1 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda ‘neofobi’ yani aşina olmadığı yiyeceklere karşı isteksizlik durumunun söz konusu olduğu belirtiliyor. Bu nedenle de birçok çocuğun sebze ve meyve yeme alışkanlığını çok düşük. Uzmanlar, ‘ebeveynler bu konuda çocukları zorlamasın’ uyarında bulunuyorlar. Çünkü uzmanalar, bir çocuğun aşina olmadığı bir yiyeceğe alışması özellikle sebze ve meyvelere en az 10-15 denemeden sonra gerçekleştiğini vurguluyor. Bu nedenle de çocukların sebze ve meyve yemeleri için zamana ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. Beslenme uzmanları ve psikologlar, çocukların kendi yaptıkları yemeklere daha kolay alışabileceğini ve bu nedenle de ‘çocukların sebze ve meyve içerikli yemekler hazırlamasına izin verin. Onların mutfakta kendi başlarına uğraşmalarına zaman tanıyın. Kendi yaptıkları yemekler daha hoş gelir, zamanla da sebze ve meyvelere karşı direnci kırılır ve sevmeye başlarlar.’ uyarısında bulunuyorlar.”