Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündeminde öne çıkan başlıkları değerlendirdi.

Avrupa’da tatil mevsiminin başlamasıyla birlikte Covid tedbirlerinin de yavaş yavaş gevşetilmeye başlandığını belirten Yusuf Özkan, “Uzun zamandır eve kapanan Avrupalılar tatil planları yapıyor. Yaşanan süreç ise birçok Avrupalının alışkanlıklarını değiştirdi. Hem salgın korkusu hem de Avrupa içinde kısa mesafeli hava yolu uçuşlarının kısıtlanması nedeniyle eski nostaljik tren yolculukları geri döndü. Şu anda yaz döneminde Avrupalı tatilcilerin en fazla rağbet etiği tatil türlerinden biri trenle yolculuk. En fazla tercih edilen güzergâhın başında İskandinavya geliyor. Avrupa’nın birçok noktasından buraya ulaşmak mümkün. İsteyenler Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar da ulaşabiliyor. Toplam tren yolculuğun maliyeti ise 450 Euro. İkinci tercih edilen yer ise İsviçre Alpleri. Her yıl binlerce kişi bu güzergâhta tren yolculuğu yapıyor. İsteyenler buradan yine trenle İtalya’ya bile geçebiliyor. Fiyatlar ise güzergâhlar göre değişiyor. Üçüncü tercih edilen yer ise Doğu Ekspresi. Londra’dan başlıyor oradan Paris’e, ardından Venedik’e ve İstanbul’da sona eriyor. Dünyanın en meşhur tren yolculuğu diğerlerine göre biraz pahalı. Çünkü tarihin içinde yolculuk yapılıyor. Demir yolu işletmecileri de yeniden tren yolcuğunun önemli tatil aracı olmasının gururunu yaşıyorlar.” dedi.

DÜNYANIN EN PAHALI HAMBURGERİ HOLLANDA’DA YAPILDI

Gazeteci Özkan, Hollanda’da yapılan dünyanın en büyük hamburgerinin ilgi odağı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hollanda’nın Voorthuizen köyünde bir kafe tarafından 6 ay uğraşılarak dünyanın en pahalı hamburgeri yapıldı ve 5 bin Euro’ya satılıyor. Hamburgerin içinde yaklaşık 117 farklı malzeme bulunuyor. Hamburger 800 gram ve 15 cm yüksekliğinde. İçinde bulunan malzemelere gelince, eti Japonya’da özel olarak üretilen Wagyu eti. Dünyanın en pahalı eti olarak biliniyor. Onun dışında beyaz türüf mantarı, şampanya hamurunda soğan halkaları, beluga havyarı, beyaz şarapta pişirilmiş kral yengeç, donperinyon şampanya hamurunda pişirilmiş çöreklerinde yer aldığı çok sayıda lüks malzemeden oluşuyor. Peki, bunu alıp yiyen var mı? Dünyanın en hesaplı toplumu olarak bilinir, Hollandalılar. Hatta Avrupalılara göre de cimridirler de. Dolayısıyla bu ülkede pek alıcısı olmayacak. Zaten müşteriler alsın diye ticari bir anlayışla yapılmış bir hamburger değil. Amaç Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek. Daha öncede Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) dünyanın en pahalı hamburgeri yapılmıştı. Yaklaşık 4 bin 100 Euro’ya mal olmuştu. Hollandalı kafe sahibi de böyle bir rekoru kırmak için böyle bir hamburger geliştirdi. 5 bin Euro’ya mal olan bu hamburgerde dünyanın en pahalı hamburgeri olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini aldı.”