Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da kuryeler için yeni bir düzenlemenin yapılacağını belirten Özkan, “Avrupa’da pandemi döneminde en fazla ihtiyaç duyulan meslek gruplarının başındaydı kuryeler. Çalışma koşulları tüm dünyada olduğu gibi o kadar iç açıcı değil. Oldukça zor koşullarda mücadele ediyorlar. Birçoğu da sosyal güvenceden yoksun. Avrupa’da yaklaşık 1800 Euro bir ücret alıyorlar. Avrupa Birliği Komisyonu bu işin artık bir kayıt altına alınması gerektiğine karar verdi ve Avrupa Parlamentosu’na bunun için bir yasa önerisi sunuldu. İlk aşamada 4 milyon kurye ve taksi şoförlüğü gibi geçici meslek sahiplerini ilgilendiriyor. Bu yasa önerisi artık bu çalışanların bütün sosyal haklara sahip normal çalışan olarak kabul edilmesini içeriyor. Kurye sektörü hızlı büyüyen bir sektör. Özellikle pandemi döneminde gelirleri görünü bir şekilde artı. Son beş yılda yüzde 500 gelir artışı sağlandığı belirlendi. 2025 yılında Avrupa genelinde 43 milyon kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Bu nedenle de bu işin bir yasal çerçeveye oturtulması bekleniyor. Avrupa Birliği Parlamentosu’nda kabul edilmesinden sonra üye ülkelerin parlamentolarında da bu konu gündeme gelecek. İki yıl içerisinde bu düzenlemenin bütün Avrupa’da hayata geçirilmesi beleniyor.” dedi.

AVRUPA’NIN KARANLIK ŞEHİRLERİ

Yapılan araştırmalara göre Avrupa’daki birçok şehir dünyanın en karanlık şehirleri unvanını aldığını söylen Özkan, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir kontak lens firmasının bir araştırmasına göre Avrupa’nın birçok şehri dünyanın en karanlık şehri unvanını almış. İlk 10’da Hollanda’nın başkenti Amsterdam, İzlanda’nın başkenti Reykjavik, Lüksemburg’un başkenti Lüksemburg, Slovenya’nın başkenti Lubliyana, Litvanya’nın başkenti Vilnius, Çekya’nın başkenti Prag, Avusturya’nın başkenti Viyana var. Birinci sırada ise Kolombiya’nın başkenti Bogota var. Bu araştırma güneş ışığını az gören ve kirliğin çok olduğu 50 kenti değerlendirmiş. Avrupa’da ortalama gün ışığını görme oranı bazı kentlerde günlük 3,5 saati buluyor. Çok kısa sürede hava aydınlanıyor ve kararıyor. Bu nedenle de kışın insanlar güneş göremiyorlar. En fazla gün ışığı alan şehri ise yaklaşık 9 saat ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad şehri.” diye konuştu.

İSPANYA’DA TARTIŞILAN NOEL IŞIKLANDIRMASI

Gazeteci Yusuf Özkan İspanya’da Noel öncesi yapılan etkinler, yaşanan tartışmalar için de şunları söyledi:

“Her sene Hristiyanların en önemli dini bayramı Noel öncesi sokaklar, caddeler ışıklandırılır, süslenir. İspanya’nın Granada şehrinde bu ışıklandırmalar bir firmaya verildi. Yapılan ışıklandırma ise yoğun tartışmalara neden oldu. Çünkü görevlendiren şirket ışıkları ters çevrilmiş haç şeklinde asmış. Bu da pek çok insanda şeytani satanist sembol olarak algısını uyandırmış. Bu nedenle de yoğun bir tartışma yaşandı. Geçtiğimiz günlerde belediye binası önünde toplanan İspanyollar belediye başkanını istifaya davet etti. Bu esnada bir cenaze töreni de vardı ve protestocularla cenazeye katılanlar arsında bir de tartışma yaşandı. İspanya’daki aşırı sağ parti VOX ve merkez sağdaki Halk Partisi, belediyeden açıklama istedi. Granada belediye başkanı da kimsenin akına böyle bir şey gelmediğini aksine Zaragoza’da benzer ışıklandırmanın yapıldığını söyledi. Protestolar ise artarak devam ediyor.”