Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da yaşanan doğal gaz krizine değinen İsmet Özçelik, Avrupa’nın Rusya’ya karşı kışkırtılmaya çalışıldığını belirtti.

PUTİN: AVRUPA’YA İHTİYACI OLAN GAZI TEDARİK ETMEYE HAZIRIZ

Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yakın çevrelerin özellikle bu tezi savunduğunu hatırlatan Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Rusya’dan bu konuda açıklama geldi ancak yeni açıklama en üst düzeyden Devlet Başkanı Vladimir Putin’den geldi. Putin, ‘Geride kalan 10 yılda Avrupa, enerji sektöründe artarda sistemsel hatalar yaptı. Bunlar da büyük bir sıkıntıya yol açtı. Eğer gaz tedarikini artırmamızı talep ederlerse bunu yapmaya hazırız. Ortaklarımız ne kadar artmasını isterse o kadar artırıyoruz bir tek ret yanıtı bile vermedik.’ dedi. Rusya’nın Türkakım ve Ukrayna’daki hatlardan sevkiyatı arttırdığını da vurguladı.

Putin, ‘Enerjiyi kesinlikle bir silah olarak kullanmıyoruz.’ dedi. Rusya’nın Soğuk Savaş döneminde bile Avrupa’ya gaz sevkiyatını düzenli bir biçimde sürdürdüğünü bildirdi.

Kuzey Akım 2, Rusya’dan Kuzey Avrupa üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatı sağlayacak bir hattı. ABD, bu konuda yaptırımlar uyguladı ama buna rağmen Almanya riski göze aldı ve bu hattı bitirdi. Putin buna dikkat çekti ve Rusya’nın 2021 yılı sonu itibarıyla gaz ihracatında rekor kırabileceğini vurguladı. Kuzey Akım 2’den sevkiyatın önümüzdeki günlerde başlayacağını ancak idari engellerin henüz kalmadığını hatırlattı, ‘Bunun devreye alınmasıyla Avrupa enerji piyasasında hem gerilim düşecek hem fiyatlar düşecek.’ dedi. Burada Rusya ile Avrupa’ya gaz konusunda karşı karşıya getirmek isteyenlere gerekli yanıtı vermiş oldu.

ABD’Lİ NEWSWEEK DERGİSİNDEN DİKKAT ÇEKEN ESAD HABERİ

ABD, Esad’ı kısa sürede devireceğini düşünüyordu. Esad ayakta kalmayı başardı ve ülkede önemli ölçüde kontrolü sağladı. Bir İdlib bölgesinde, bir de Fırat’ın doğusunda ABD’nin PKK ile işgal ettiği bölgede sıkıntı var. Esad’ın kazandığını Batı kabul etmeye başladı. Birçok ülkede büyükelçilikler yeniden takviye ediliyor. Esad’ın kazanmış olduğunu ABD de kabul etmiş oldu. Ben bu dergideki haberi böyle yorumladım.

Makalede, ‘Esad parçalanmış bir ülkede güçlü duruyor. Uzun zamandır destekçileri olan Rusya ve İran’ın da yardımlarıyla, Suriye’nin çoğunu isyancılar ve cihatçıların elinden geri almaya başardı.’ tabiri kullanılıyor.

Arap ülkeleri tekrar Esad ile görüşmeye başladılar, geçen hafta Ürdün sınırını yeniden açtı. ABD’nin son Suriye elçisi Ford, Esad iktidarda kalacak tespiti yapmıştı. Bunu da hatırlatarak herkesin Suriye’de Esad’ı dikkate alarak hesap yapılması isteniyor. Herkesin pozisyonunu bu ölçüde alacağını sanıyorum.

SURİYE’YE YENİ OPERASYON İHTİMALİ

Suriye’de son günlerde iki özel güvenlik polisimizin yaşamını yitirmesinden sonra, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan gelen açıklamalar önemli. Bölgede PKK’ya karşı yeni bir operasyon süreci görünüyor. Sahadan aldığımız bilgiler de buna işaret ediyor, ciddi bir hazırlık var. Neredeyse herkesin elinin tetikte olduğundan bahsediyorlar.”