Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Yaz dönemi ile birlikte Avrupa’da hava yolu taşımacılığının normalleşmesinin ardından kabin içi şiddet olaylarında ciddi şekilde artış meydana geldiğine dikkat çeken Özkan, “Pandemi öncesine göre Avrupa’daki uçuşlarda yaklaşık yüzde 25 oranında şiddet olaylarında bir artış saptandı. Bu nedenle de Avrupa’daki hava yolu şirketleri ve hava yolu çalışanlarının sendikaları sorunlu yolculara uçuş yasağı istiyor. Aslında bu konu uzun süre gündemdeydi. Fakat pandemi ile birlikte bu sorun giderek daha da arttı. Çünkü kabin içi şiddet olaylarının temelinde zorunlu Covid önlemleri yer alıyor. Özellikle maske konusunda yolcular ile kabin görevlileri arasında tartışmalar olurken zaman zaman da şiddete varan olaylar yaşanıyor. Bu nedenle de artık bir çözüm yolunun bulunmasının zamanının geldiği düşünülüyor. Hava yolu şirketleri Avrupa Birliği (AB) nezdinde girişimlerde bulunuyorlar. Daha önce de benzer öneriler gündem gelmişti. Ancak veri güvenliği ve özel yaşamının gizliliği nedeniyle hayata geçirilemiyordu. Fakat sorunun ciddi boyutlara vardığı ve bu nedenle uçuş yasağının hayata geçirilmesi gerektiğini savunuyorlar. AB yetkilileri ise henüz bu konuda açıklama yapmadılar ama bu konuda faaliyet gösteren kurumların ve sendikaların yoğun bir çalışması var.” diye konuştu.

BELÇİKALI KADINA HAYVANAT BAHÇESİ YASAĞI

Gazeteci Özkan, Belçika’da en çok konuşan konulardan olan ve Antwerp Hayvanat Bahçesi’nde yaşanan olay için de şunları söyledi:

“Belçika’nın ikinci büyük kenti Antwerp’te yer alan hayvanat bahçesinin düzenli ziyaretçisi ile ‘Chita’ adlı şempanzenin ilişkisi haberlere konu oldu. Çünkü Antwerp Hayvanat Bahçesi yetkilileri düzenli ziyaretçilerden olan Belçikalı hayvansever Adie Timmermans’a ziyaret yasağı getirdi. Yasağın nedeni ise Adie Timmermans ile şempanze arasında yakın bir dostluk olması. Belçikalı kadın, bu şempanzeyi düzenli olarak ziyaret ediyor. Her geldiğinde de onunla birkaç saat vakit geçiriyor. Hayvanat bahçesindeki diğer şempanzeler de Chita’yı insanlarla muhatap olduğu için dışlıyorlar, yanlarına almıyorlar. İşte bu nedenle hayvanat bahçesi yetkilileri Chita’nın refahı ve huzuru adına bu ziyarete artık bir son vermesi gerektiğini savunuyorlar. Adie Timmermans ise aynı görüşte değil, ‘Biz birbirimizi seviyoruz. Chita beni seviyor, ben de onu seviyorum. Bunun kimseyi rahatsız edecek durumu yok. Diğer ziyaretçiler de onu seviyor. O zaman benim günahım ne? Neden bana böyle bir yasak uygulanıyor?’ açıklamasını yaptı. Hayvanat bahçesi yetkilileri ise bu konuda kararlı. Hayvansever kadının davranışı her ne kadar çok insancıl da olsa, kimseyi rahatsız edecek boyutu olmasa da bunun uzun vadede şempanze Chita için olumsuzluklar doğuracağını belirtiyorlar.”