Yedi günlük Bahar Bayramı tatilinde de faaliyetlerini sürdüren Çin-Avrupa yük trenlerinin, tatilde 247 sefer gerçekleştirdiği ve söz konusu seferlerde toplam 23 bin TEU’luk ürün taşındığı açıklandı.

Söz konusu tren seferleri kapsamında, güzergahtaki diğer ülkelerden Çin’e yapılan tren seferlerinin sayısı 112 olarak kayda geçti ve bu seferlerle 10 bin TEU’luk ürün Çin’e taşındı. Bu sayede, Avrupa’dan gelen bisküvi, çikolata, patates cipsi, şarap, süt ve meyve suyu gibi ithal gıdalar Çinlilerin bayram sofralarında yer aldı.

Bahar Bayramı yoğunluğunun başlamasından bu yana, Avrupa ülkelerinden sadece Chongqing kentine 93 ithal ürün seferi gerçekleştirildi. Bahsi geçen seferlerin sayısında geçen yıla göre yüzde 173,5 oranında artış kaydedildi.

Chongqing Xinglongchang İstasyonu Pazarlama Müdürü Zhang Bin, bu yıl bayram döneminde Çin-Avrupa yük trenleriyle taşınan ithal ürünlerin çeşitlerinin geçen yıla göre yüzde 2,3 arttığını ve yedi günlük bayram tatili sırasında ithal edilen ürünlerin ağırlığının da geçen yıla göre yüzde 159 artarak, 23 bin 300 tona ulaştığını ifade etti.

Öte yandan, Xinjiang’daki Alashankou Geçidi Gümrük İdaresi’nden alınan bilgiye göre ise, Bahar Bayramı tatili sırasında Çin-Avrupa yük trenleri günde ortalama 16 sefer gerçekleştirdi. Söz konusu tren seferleriyle taşınan ürünlerin en çabuk bir şekilde Çinli tüketicilere ulaştırılması için gümrük işlemlerinde verimlilik arttırılırken, Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirler de titizlikle hayata geçirildi.