Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da kadınların protesto için sokaklarda solduğunu belirten Özkan, “Belçika’nın başkenti Brüksel’den sonra İngiltere’nin birçok kentinde kadınlar protesto için sokaklarda. Protestonun gerekçesi, son dönemlerde gece kulüplerinde ve eğlence merkezlerinde kadınlara yönelik cinsel saldırılardaki artış. Özellikle barlarda içeceklerine uyuşturucu katılan çok sayıda kadın Belçika’da savcılığa şikâyet dilekçesi verdi. Aslında mağdur sayısının çok fazla olduğu fakat kadınlar korktukları ya da çekindikleri için savcılığa şikâyette bulunmadığı ileri sürülüyor. İngiltere’de durum biraz daha farklı. Sadece içeceklerine uyuşturucu atmakla kalmıyorlar. Birçok kadın gece kulüplerinde, barlarda şırınga ile vücutlarına uyuşturucu enjekte edildiği belirtiyorlar. Polis yetkilileri bu konuda duyarlı olduklarını ve daha fazla görevlinin bu konuda çalışacağını sözünü verdi. Ancak bu konuda protestolar ve şikâyetler dinmiş değil. Bu nedenle Londra ve Manchester gibi birçok büyük kentte protestolar düzenledi. Protestoya katılan kadınları, bu sorunun sadece kadınların sorunu olmadığını bunun bir toplumsal sorun olduğuna vurgu yapıyorlar.” diye konuştu.

OKYANUSTAN 30 TON PLASTİK ATIK TOPLANDI

Gazeteci Yusuf Özkan, Hollanda’da okyanus temizliği kapsamında uzun zamandır yapılan çalışmanın sonuçlarını açıkladı ve şunları söyledi:

“Ciddi çevre kirliği sorunu olan denizlerdeki plastik atıkları konusunda 8 yıl önce başlayan bir deneme çalışması başarıyla tamamlandı. Hollanda’da Boyan Slat firması tarafından organize edilen okyanus temizliği kapsamında uzun zamandır yapılan çalışmalar sonucunda Pasifik Okyanusu’ndan 30 ton plastik atık toplandı. Bu uzun yüzer kollarla denizden plastik toplamayı amaçlayan bir projeydi. İlk tasarlanan cihaz biraz ilkeldi. Daha sonra bunun ikinci aşaması geliştirildi. Bununla da Pasifik Okyanusu’ndaki deneme çalışması tamamlandı. Boyan Slat, ‘30 ton atık için buzdağının görünen yüzü. Ancak önümüzdeki süreç açıdan oldukça umut verici gelişme’ diyor. Çünkü uzun kollu denizden plastik toplayan cihazın üçüncü nesli şu an üretilmeye çalışıyor. Bununla da 2,5 km daha uzun yüzer kolla daha geniş bir alanda plastik atık toplamak mümkün olacak. Projeye eleştiriler de var. Bu cihazla plastik atıklarla birlikte balıklar ve kabuklu deniz canlıları da toplanıyor. Proje yetkilileri ise plastiklerle birlikte toplanan balıkların ve kabuklu deniz canlıların tekrar denize bırakıldığını söylüyorlar.”