Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da koronavirüsle mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamalarına ciddi tepkiler geldiğini hatırlatan Yusuf Özkan, Avrupalı uzmanların sokağa çıkma yasağının insanlara daha fazla huzur getirdiğini savunduğunu aktardı.

Uzmanların bu görüşünün nedenini açıklayan Yusuf Özkan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“İnsanların hayatında ciddi anlamda bir değişim yaşandı. Yoğun yaşayan, evine zaman ayıramayan insanlar farklı bir dünya ile karşı karşıya geldiler. İnsanların üzerindeki sosyal baskı azaldı. Hollandalı sosyal psikologlara göre, insanlar bu hayata uyum sağlamayı öğrendiler ve televizyon karşısında uzanmanın her gece sokağa çıkmaktan daha huzurlu olduğunu keşfetti. Artık insanlar kendilerini başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçtiler. Sokağa çıkma yasaklarının olmadığı dönemlerde sosyal medyanın da gelişmesiyle birlikte insanlar ziyarete giden arkadaşlarının fotoğraflarını görüp bu konuda kendilerini baskı altında hissediyordu. Yasaklarla birlikte bunlar ortadan kalktı. İnsanlar kendi kendilerine düşünmeyi keşfetti.

Davranış uzmanları da sosyal etkileşimin sınırlandırılmasıyla birlikte sosyal baskının da azaldığına işaret etti. Bu süreçte insanların davranışlarının değişmeye başladığını, daha huzurlu bir ev yaşamını keşfettiklerini belirtiyor. Uzmanlara göre, bunun bir başka avantajı da aile içinde genç yetişkinler ve ebeveynler arasındaki sokağa çıkma kavgalarının azalması oldu.

BELÇİKA’DAKİ KAFELER İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

Bir yıllık kapanma süreci boyunca önlemlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında yiyecek içecek ve eğlence sektörü geliyordu. Belçika’nın başkenti Brüksel’de kentin önemli simgelerinden olan kafelerin zorlukları aşması için yardım kampanyası düzenlendi. Kampanya çerçevesinde 82 kafe için 700 bin Euro yardım toplandı. Bunun 200 bin Eurosu bölgesel yönetim tarafından karşılandı.

Kampanyanın ismi ‘ekşi dayanışma kampanyası’. Bunun amacı da kafelerin açılmasından sonra kampanyaya destek verenlerin kafelerden bir adet ekşi bira ya da limonata içmeye hak kazanması. Bu haftadan itibaren kafelerin açık hava bölümlerinin yeniden halka hizmet vermesi bekleniyor.”