Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündeminde pandemi ile öne çıkan bazı başlıkları değerlendirdi.

Çocukların koronavirüsten en fazla etkilenen kesim olduğuna dikkat çeken Yusuf Özkan, “Çocuklar hayatlarının en başında daha yaşamı tanımaya çalışırken hiç alışkın olmadıkları, duymadıkları şeylerle yüz yüze geldiler. Bu da çocuklar arasında korkuyu ciddi oranda artırdı. Avrupa’da yapılan deneyler, klinik çalışmaları bunu gösteriyor. Peki, bu durum karşısında ebeveynler ne yapmalı? İşte, bu konuda uzmanlar görüşlerini paylaştı.

UZMANLARDAN EBEVEYNLERE TAVSİYELER

Yusuf Özkan’ın açıklamaları şöyle:

 “Avrupalı uzmanlara göre, ‘Öncelikli olarak çocuğunuz dinlemeye çalışın. Çocuğunuzun neden korktuğunu anlamaya çalışın. Onun korkularını önemsizleştirmeyin ya da çözüm önermeyin. Önce çocuğunuzu dinleyin, anlatmasına izin verin, duygularını tanıyın. Daha sonra da ona nasıl davranmanız gerektiğini düşünün. Çünkü çocuğunuzun tam olarak nerede durduğunu, neler düşündüğünü anlarsanız ona yaklaşımınız daha sağlıklı olur. Korkunç ya da endişeli, bunun ne kadar gerçekçi olduğunu tartmaya çalışın. Çünkü çocuklar bazen kafalarında kimi şeyleri fazla büyütebilirler. İkinci aşamada da çocuklara gerçekçi yaklaşın. Büyükannesinin hastalanabileceğini, işinizi kaybedebileceğinizi anlaşabilir bir dilde sohbet ortamında onunla paylaşın. Bu süreçte korkunun sadece çocuklara özgü olmadığını, büyüklerin de korku duyduğunu anlatın. Büyüklerin de zaman zaman korkabileceğini onlara aktarın.” diyor, uzmanlar. Çocukların mümkün olduğunca akranlarıyla temas halinde olmasını spor ve hobilere zaman ayırmasına yardımcı olunması da isteniyor. Bu çocukların psikolojik gelişimine ve rahatlamasına katkıda bulunabilir. Uzmanlar çocukların korkularını yenmesi ya da daha rahat bir yaşam sürebilmesi için profesyonel destek alınması uyarısında da bulunuyorlar.” dedi.

AVRUPA’DA SALGIN DÖNEMİNDE BAHÇE ENDÜSTRİSİ REKOR GELİR ELDE ETTİ

Gazeteci Yusuf Özkan, pandemi döneminde bahçe endüstrisinin rekor seviyede gelirlerini artırdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Avrupa’da salgın döneminde kapanma ile birlikte bahçe endüstrisi rekor düzeyde bir gelir elde etti. Çünkü insanalar tatile gidemediler. Sosyal hayatları neredeyse sıfırlandı. İşte bu süreçte Avrupalıların büyük bir bölümü sadece bahçe işleri ile uğraştı. Sadece Hollanda’da geçen yıl bahçe endüstrisi için 2 milyar Euro’ya varan harcama yapıldı. Diğer Avrupa ülkeleri de benzer durumda. Bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında artış oldu. Bisiklet ve hurdacılardan sonra en fazla ciro artışı bahçe endüstrisinde oldu. Bahçe işi ile uğraşan bahçıvan ya da inşaatçılar yoğun bir yıl yaşadılar. Şu anda da en iyi iş yapan kesimin bunlar olduğu belirtiliyor. Bu arada yoğun talep nedeniyle fiyatların da arttığı bir gerçek. Son dönemde bahçe malzemelerinin fiyatlarının ciddi oranda arttığı gözlemlendi. Bir de Süveyş Kanalı’nda gemi kazası nedeniyle Avrupa’ya Çin’den gelen mal akışının gecikmesi nedeniyle bu fiyat artışının da etkili olduğu bildiriliyor.”