Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve Avrupa gündeminden bazı başlıkları aktardı.

Pandeminin tüm sektörleri olduğu gibi turizm sektörünü de olumsuz etkilediğini belirten Özkan, “Avrupa halkı neredeyse 2 yıldır evde kapalı kaldı. Bu nedenle insanlar ne olursa olsun tatile gitme arayışındalar. Buna Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha az etkili olması da sebep. Bu nedenle rezervasyonlarda ciddi bir artış gözlemleniyor. Avrupa’nın en büyük tur operatörlerinin verileri bunu gösteriyor. Çok sayıda Avrupalı yaz tatilinde yurt dışına gitmeyi planlıyor. Özellikle tercihler ‘her şey dâhil’ olanlara. Avrupa’daki enflasyonun artması nedeniyle fiyatlar da artmış durumda. Fakat buna rağmen rezervasyonlarda ciddi bir yükselme var. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ve İngiltere’nin gözde tatil merkezlerinden biri de Türkiye. Bunun dışında İspanya ve Yunan Adaları tercih edilen diğer yerler.” dedi.

İTALYA’DA ÇEVRECİLERİ VE HAYVANSEVERLERİ SEVİNDİREN GELİŞME

İtalya’da çevrenin ve hayvanların korunmasının anayasaya girdiğine dikkat çeken Yusuf Özkan, “Bu uzun zamandır İtalyan çevrecilerin ve hayvanseverlerin hayalindeki konuydu. Ekosistem ve biyolojik çeşitliliği koruma altına almak için bir yasal düzenleme istiyorlardı. On yılar sonra bu gerçekleşti. Hem İtalyan meclisi hem de senato anayasanın 9’ncu ve 41’nci maddelerdeki değişikliği kabul etti. Üstelik değişiklik üçte iki çoğunlukla kabul edildiği için referanduma da gerek kalmadan anayasaya girdi. Bu düzenleme ile hem çevrenin hem de canlıların yani ekosistemin korunması amaçlanıyor. İtalyan çevreciler, AB içinde birçok ülkede olan bu düzenlemenin İtalya’da da hayata geçmesini yılardır beklediklerini ve şimdi ileriye daha güvenle bakabileceklerini belirttiler.” diye konuştu.

KEDİLERİNE EZİYET EDEN KURT ZOUMA’YA BÜYÜK TEPKİ

İngiltere Premier Lig ekiplerinden West Ham United forması giyen Kurt Zouma’nın kedilerine eziyet ettiği görüntüler büyük tepki çekti. Yusuf Özkan, bu konu için ise şunları söyledi:

“Dünyanın dört biryanından hayvanseverler Kurt Zouma’ya tepki gösteriyorlar. Yüz binlerce hayvansever imza topladı. Hayvan Koruma Kurumu da Fransız futbolcunun kedilerini elinden aldı ancak tepkiler devam ediyor. Kurt Zouma’nın sponsor firması Adidas, futbolcu ile ilişkisini kesti. West Ham United 300 bin Euro ceza verdi. Bunun dışında futbolcunun hapis cezası ile karşı karşıya olduğu belirtildi. İngiltere makamları tarafından soruşturma sürüyor. Futbol dünyasından da tepkiler var. Özellikle son maçta ilk 11’de sahaya çıkması büyük tepki gördü. West Ham United Teknik Direktörü David Moyes’e göre, bu ihtiyaçtı çünkü maçı kazanmaları gerekiyordu. Moyes’in bu açıklamasına da tepki gösterildi.”

İSPANYA’DA İMZA KAMPANYASI SONUÇ VERDİ

Yusuf Özkan, İspanya’da gündem olan bankalar aleyhine başlatılan kampanya için de “İspanya’da yaşayan 78 yaşındaki Carlos San Juan’ın başına gelen bir durum. Dijitalleşme birçok insanın hayatını kolaylaştırdı. Fakat bu konuda yaşlılar ne kadar düşünüldü, bu tartışma konusu. Çünkü çok sayıda yaşlı telefon ve internet kullanımından uzak. Tasarruf nedeniyle kapanan banka şubeleri nedeniyle çok sayıda yaşlı insan mağdur durumda. 78 yaşındaki Carlos San Juan da mağdur olması nedeniyle bir kampanya başlattı ve 600 binden fazla imza topladı. Juan, topladığı imzaları İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino’ya sundu. Calvino, teslim töreninde hükümetin ve bankaların düşünemediği bir ayrıntıya dikkat çektiği için Carlos San Juan’a teşekkür etti. Hükümet yaşlı insanlar için bankaların çalışma yapmasını istedi. Bankalar da bu konuda bir plan ayarlama sözü verdi. Böylece yaşlı insanların yapılacak olan düzenlemelerle ayrımcılığa uğramasının önene geçilecek.” ifadelerini kullandı.