Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da delta varyantının hızla yayılması ile birlikte hastanelerdeki yükün artmaya başladığına dikkat çeken Özkan, “Hastanelerde yatanların üçte ikisinden fazlası aşı olmamış ya da aşılarını tamamlamamış kişilerden oluştuğu belirtiliyor. Bu nedenle başta Avrupa Birliği (AB) Komisyonu olmak üzere hükümetler halkın aşıdan kaçmamasını ve aşılarını yaptırması çağrısında bulunuyor. Avrupa yasalarına göre, bu konuda zorlayıcılık mümkün değil.  Bu nedenle pasif zorunluluk adı verilen birtakım uygulamalar hayata geçiriliyor. Aşı yaptırmayan kişilere çok fazla hareket alanı bırakmayan bazı düzenlemeler hayata geçirilmeye de başlandı. Birçok ülkede farklı isimleri var. Yeşil geçiş, sağlık geçişi gibi. Özellikle eylülden itibaren Avrupa’nın birçok ülkesinde aşı sertifikası göstermek zorunlu olacak. Bu nedenle aşı yaptırmayan kişiler ya belli bir ücret karşılığında test olacaklar ya da aşı olup bu sıkıntılardan kurtulacaklar.” diye konuştu.

AVRUPALI BİLİM İNSANLARINDAN “KAHVE” ARAŞTIRMASI

Gazeteci Yusuf Özkan, Avrupalı bilim insanlarının kahve ile ilgili yaptıkları araştırmanın sonuçları açıkladı ve şunları söyledi:

“Birçok insan güne kahve ile başlıyor. Ancak Hollandalı nöro bilimci ve klinik farmakolog Micha Wilhelmus’a göre bu biraz abartılmış bir durum. Çünkü yapılan araştırmalarda kahvenin sürekli dikkat, reaksiyon hızı ve uyanıklık gibi belirli bileşenler üzerindeki testlerinde olumlu etkileri olsa da bunun abartıldığı kadar yüksek olmadığını belirtiyor. ‘Araba kullanmak gibi birkaç beyin fonksiyonunun aynı anda aktif olduğu günlük yaşamda kafeinin etkilerini ölçtüğümüzde nerdeyse hiç etkisi yok.’ diyor, Hollandalı uzman. Kafein kola, enerji içecekleri gibi birçok içecekte çokça bulunuyor. Çok sayıda insan kafein kullandıklarında baş ağrısı ve uyuşukluk gibi yoksunluk belirtilerinin ortaya çıktığını belirtiyorlar ve bunun bir bağımlılık yaptığını söylüyorlar. Ancak bağımlılık uzmanı Prof. Taco de Vries, yapılan araştırmaların bunun gerçek bir bağımlılık olmadığını ortaya koyduğunu bildiriyor. Profesöre göre, bağımlılık tıbbi bir sorun, psikolojik ve fiziksel sorunlara rağmen insanların madde kullanmaya devam ettiği bir zihinsel bozukluk. Fakat buna rağmen performanslarını artırmak ve dinç kalabilmek için kahve içtiğini söyleyen çok sayıda insan da var. Bağımlılık uzmanı Dr. Mohammed Hassan da buna katılıyor. Hassan son aylarda 150 kişiden fazla kişiyi kahve bağımlılıktan kurtarmak için yardımda bulunduğunu ifade etti. Hassana göre, herkesin farklı bir bağımlılık derecesi var ama etkileri geçici.”