Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Çin, Avrupa Birliği (AB) ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Merak beklenen 11. Çin-Avrupa Üst Düzey Stratejik Diyaloğu toplantısının yapıldığına vurgu Mehmet Ali Güller, “Özellikle son aylarda hazirandan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) AB ile yaptığı görüşmeler, NATO Zirveleri, İngiltere ve Avustralya ile birlikte kurulan AUKUS gibi yapılar, yine toplantıları sıklaştırılan QUAD zirveleri, bütün bunlar Çin-Avrupa Üst Düzey Stratejik Diyaloğu toplantısını oldukça önemli kılmıştı, nasıl geçeceği merakla bu nedenle bekleniyordu. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell’in görüşmesi şeklinde gerçekleşen Üst Düzey Stratejik Diyalog toplantısında yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla amacı hasıl olmuş şekilde.” dedi.

ÇİN-AB ANLAŞMASININ ÖNEMİ

Çin ile AB’nin birlikte çalışmayı esas alan bir karar aldıklarını belirten Güller, “Çin ve AB aralarında anlaşmazlıklar bulunmasına rağmen birlikte çalışması esas alan bir karar açıklamış oldular ki, esas önemli olan da bu. Çünkü ABD özellikle de Biden yönetimi Avrupa ilişkilerini yeniden restore etmek ve buradan hareketle müttefiklerini Çin’i kuşatmaya seferber etmek diye bir strateji izliyor. Çin ise bu kuşatmayı yarmak üzere çeşitli hamleler yapıyor. Burada da Çin ile AB ilişkilerini nasıl gideceği oldukça önem kazanıyordu. Bu nedenle Çin ile AB arasında anlaşmazlıklar olmasına rağmen birlikte çalışmayı teyit etmesi oldukça önemli.” diye konuştu.

WANG YI VE JOSEP BORELL’İN GÖRÜŞMESİ BAŞARILI GEÇTİ

Gazeteci Mehmet Ali Güller, 11. Çin-Avrupa Üst Düzey Stratejik Diyaloğu toplantısında birçok konunun ela alındığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Toplantıda pek çok meselede konuşuldu. Sorunlu konular olarak Uygur, Hong Kong ve Taiwan görüşülmüş. Myanmar konusunda neler yapılanabileceği ele alınmış. Hatta AB’nin Hint-Pasifik stratejisi bile konuşulmuş. Oldukça kapsamlı bir toplantı olduğu anlaşılıyor. Bütün sorunlu konu başlıklarına rağmen iki büyük küresel güç merkezinin önemli olduğu bir dönemdeyiz. Çin-AB ilişkilerinin iyi olması ABD’nin emperyalist çıkarlarını frenleyebilmesi bakımından önemli. Diğer yandan da Çin’den Avrupa’ya ve Afrika’ya kadar uzanan yeni modern İpek Yolu’nun bulunduğu her üç kıtadaki bütün bölge ülkelerinin çıkarına göre ilerleyen bu projenin sürebilmesi açısından da önemli. O nedenle Wang Yi ile Josep Borell’in görüşmesinin çok başarılı geçtiği sonucunu çıkarabiliriz.”