Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin (ACI) yaptığı araştırmanın ayrıntılarını aktaran Yusuf Özkan, “Araştırmaya göre, son altı ay içindeki performansı ile Avrupa’nın en büyük havalimanı Türkiye’de yeni açılan İstanbul Havalimanı. İkinci sırada Rusya’dan Şeremetyevo Havalimanı. Üçüncü sırada ise yine Türkiye’den Sabiha Gökçen Havalimanı yer aldı. Dördüncü ve beşinci sırada yine Rusya’daki havalimanları var, Domodedovo ve Vnukovo Havalimanları. Geçmiş yıllarda bu sıralamada genellikle Londra’daki Heathrow Havalimanı en başta yer alırdı. Onu Paris, Frankfurt ve Amsterdam Schiphol Havalimanı izlerdi. Ancak geçen sürede Covid salgınından bu yana bu havalimanları popülerliğini yitirdi ve geçmişe göre az yolcu geçişi sağlandı. Öyle ki, 2020 yılında neredeyse hava trafiği neredeyse durmuştu. Bu yılın ilk altı ayındaki yolcu hareketliği o dönemden bile daha kötü. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında nerdeyse yüzde 36 oranında yolcu sayısı azaldı. Bu yılın ilk altı ayı karşılaştırıldığında ise kayıp oranı yaklaşık yüzde 77. Bu ciddi bir kayıp. Bunun karşılığında Türkiye’deki ve Rusya’daki havalimanları daha fazla yolcuya ev sahipliği yaptı. Konseye göre, bunun en büyük nedeni Covid sertifikası zorunluluğu getirilmesi.” diye konuştu.

UZAKTAN KUMANDALI ELEKTRİKLİ TASMALAR 2027 YILINDAN İTİBAREN YASAK

Gazeteci Özkan, Belçika’da uzaktan kumandalı elektrikli tasmaların yasaklaması ile ilgili de şunları söyledi:

“Köpekleri kontrol etmek ve havlamasını engellemek için elektro şok veren tasmalar hayvan refahını ciddi şekilde etkiliyordu. İşte bu nedenle Belçika’da 1 Ocak 2027’den itibaren uzaktan kumandalı elektrikli tasmaları yasaklama kararı alındı. Bu kararı, Flaman hükümetinin Hayvan Refahı Bakanı Ben Weyts açıkladı ve modası geçmiş olan bir karara daha son vermek istediklerini söyledi. 2027 yılına kadar bir geçiş dönemi olacak.  Özellikle hayvan eğitiminde mevcut tasmaları kullanan kişilere farklı alternatifler bulması için süre verilecek. Sonra da aşamalı olarak ortadan kaldırılacak ve 2027 yılından itibaren tamamen yasaklanacak.”