CGTN

Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın onay notu, pazartesi günü yapılan ve sık takip edilen bir ankete göre, federal seçimlerden sadece aylar sonra Omicron dalgasını idare edişi yüzünden tepkiyle karşı karşıya için yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Avustralya Gazetesi için yürütülen bir Newspoll anketinde, Morrison’ın performansından duyulan memnuniyetin ocak ayında beş puan düşerek yüzde 39’a düştüğü ve bu seviyenin yıkıcı orman yangınlarına verdiği tepki nedeniyle eleştirilere hedef olduğu Mart 2020’den bu yana en düşük seviye olduğunu belirtiliyor.

Morrison, Avustralya’nın sınırlarını kapattıktan ve Covid-19 kilitlenmelerinden muzdarip olan insanlar için virüsün ülkede hızla yayılmasını engellemeye yardımcı olan birkaç finansal destek planını açıkladıktan sonra rekor puanlar almıştı. Ancak şu an Avustralya, koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle en kötü salgınıyla boğuşuyor, yükselen vakalar hastaneler ile test tesislerine nefes aldırmıyor ve tedarik zincirlerini bozuyor, bu da boş süpermarket raflarına ve sonuç olarak Avustralyalıları kızdırmaya sebep oluyor.

AVUSTRALYALILAR HÜKÜMETE ÖFKELİ

Anket ayrıca Morrison’ın iktidardaki muhafazakâr koalisyonuna verilen halk desteğinin de, kendisinden önceki meslektaşının parti odası oylamasıyla yuvarlanmasının ardından, 2018’de başbakan olmasından bu yana en düşük seviyelere gerilediğini gösterdi.

Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümeti, muhalefetteki İşçi Partisi’ni geçen ay kaydedilen 47-53’e kıyasla 44-56 oranında iki partili tercih bazında takip etmeye devam ediyor. Anket sonucu bir seçimde çoğaltılırsa, merkez sol İşçi Partisi’nin “büyük bir çoğunlukla” kazanacağını gösteren ankette, iktidar koalisyonlarının 2019 sonuçlarında yüzde yedilik bir savrulmayla potansiyel olarak 25 seçmen kadar kaybettiği ortaya kondu.

Mayıs ayına kadar federal seçim çağrısı yapması gereken Morrison, rakibi İşçi Partisi lideri Anthony Albanese’den halen önde gidiyor, ancak fark şu anda yüzde 43-41 gibi bir oran. Bu, geçen ayki yüzde 45-36’lık oran ile Morrison lehine keskin bir geri dönüş. İşçi Partisi ilk kez ülkeyi salgından çıkarmak için daha iyi bir parti olarak işaretlendi. Ankete, salı gününden cuma gününe kadar ülke genelinde bin 500’den fazla seçmenin katıldığı bildirildi.