Çin, Avustralya hükümetinin, Victoria eyalet hükümeti ile Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu arasında imzalanan “Kuşak ve Yol” iş birliği anlaşmasını iptal etmesine tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, “Kuşak ve Yol inisiyatifi bir uluslararası ekonomik iş birliği çağrısı niteliği taşıyor, ortak istişare, inşa ve paylaşım ilkeleri ile açıklık, kapsayıcılık ve şeffaflık ruhunu izliyor.” dedi.

Wang, Avustralya federal hükümetinin Victoria eyaleti ile Çin arasında imzalanan Kuşak ve Yol iş birliği anlaşmasını gerekçesiz olarak reddetmesinin, iki ülke arasındaki normal temaslara ve iş birliğine zarar verdiği gibi, ikili ilişkileri ve karşılıklı güveni ciddi şekilde zedelediğini söyledi. Çin’in bu girişimden büyük memnuniyetsizlik duyduğunu ve buna kararlılıkla karşı çıktığını vurgulayan sözcü, Avustralya nezdinde resmî girişimde bulunduklarını dile getirdi.

Çin’in konuyla ilgili adım atma hakkını saklı tuttuğunun altını çizen sözcü, “Avustralya’yı Soğuk Savaş zihniyetini ve ideolojik önyargıları bir kenara bırakarak, iş birliğine objektif şekilde yaklaşmaya, hatalarını derhal düzeltmeye ve hâlihazırda büyük zorluklarla karşılaşılan Çin-Avustralya ilişkilerini daha da kötüleştirmemeye çağırıyoruz.” diye konuştu.