Global Times

Belirli açılardan pratikten ziyade daha sembolik olmasına rağmen, Avustralya’nın Çin’in yaklaşan Kış Olimpiyatları’na yönelik son zamanlardaki saldırıları Çin’e karşı acımasız düşmanca ve yıkıcı tavrını ortaya çıkarıyor. Canberra, sportmenlik ve rekabet ruhunu utanç verici bir şekilde ihlal ederek, bir kez daha küresel bir spor etkinliğini siyasallaştırmak ve silah olarak kullanmak için Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yanında yer aldı.

Avustralya, Kış Olimpiyatları’nın güç merkezi olmaktan uzak olsa bile, kar kayağı ve serbest kayak dâhil sadece birkaç dalda güçlü. Bununla birlikte, bu spor dallarındaki Avustralyalı atletler yarışmak ve dünyanın diğer ülkelerinden atletlerle iletişime girmek için değerli bir fırsat olarak Beijing Kış Olimpiyatları’nı dört gözle bekliyorlar. Bir yandan Avustralya’nın Çin’e yönelik yakınlardaki sözel kışkırtmaları, Canberra’nın yerel popülistlere ve aşırı sağcı güçlerin talebine karşılık vermek amacıyla siyasi sertliğini göstermede Çin’i şeytanlaştırmak için bir seçim stratejisidir. 

AVUSTRALYA’NIN AÇIKLAMALARI “SEÇİM STRATEJİSİ”

Öte yandan Avustralya, gelecek yıl mayıs ayı sonuna kadar beklemede olan bir federal parlamento seçimiyle karşı karşıya olmasa dahi, ABD liderliğinde Batı’nın genel Çin karşıtı stratejisinin parçası olarak Beijing Kış Olimpiyatları’nı boykot etme tehdidinde bulunmak için yine de ABD’nin yanında yer alacaktı. Bununla birlikte Çin’e karşı sert kart oynama stratejisi başarısız olmaya mahkûmdur. Çin, Avustralya’nın en büyük ticaret ortağıdır ve iki ülke arasında kapsamlı bir stratejik ortaklık vardır. Ekonomi ve diğer alanlarda bu tür bir önemli ortaklık açısından Avustralya’nın, özellikle kendi ulusal çıkarlarını mantıksız bir şekilde hiçe sayarak Covid-19 salgını gölgesi altında Çin’e yönelik düşmanca stratejiler benimsemesi saçmadır. Bunun yanı sıra bu tür önlemler, Çin-Avustralya ilişkilerini sabote ederek, ideal bir iş hedefi olarak Avustralya’yı seçecek Çinli yatırımcıların güvenine zarar vereceği için yaklaşan seçimlerde Morrison hükümeti için kesinlikle dezavantajlı olacaktır. 

2008 yılında dönemin Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, Beijing Olimpiyatları’nın boykot edilmesini reddetti ve açılış törenine katılarak, “heyecan verici ve etkileyici” olduğunu söyledi. Bu yıl kasım ayında Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Beijing’in, dünyada hem Yaz hem de Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan ilk kent olarak tarih yazacağını, çünkü başarılı bir spor festivali düzenlemek için bütün unsurların mevcut olduğunu belirtti. 

ÇİN, OLİMPİYAT OYUNLARI’NIN GERÇEK RUHU ADİL REKABETİ VURGULAR

Dünya Avustralya’nın siyasi akıldan yoksun olduğunun ve ABD’nin bölgesel ve küresel egemenliğini sürdürme girişimine verdiği akılsız desteğin tamamen farkında. Sonuç olarak Avustralya’nın boykotunun artık bu kadar beklenen spor etkinliğiyle ilgisi yoktur. Çin, Olimpiyat Oyunları’nın gerçek ruhu olarak kapsayıcılığı ve adil rekabetini vurgular. Ancak Canberra’daki bazı siyasetçiler, gizli siyasi gündemleriyle birlikte Çin’e karşı zorlayıcı teşebbüs olarak Olimpiyat Oyunları’ndan bir vurgunculuk arayışı içindeler. Çin bu tür budalaca girişimleri hiçbir suretle baskı olarak görmeyecek. Ne Kış Olimpiyatları ne de Çin’in barışçıl kalkınması, birkaç küçük Batılı siyasi unsurların harekete geçirdiği sorunlar tarafından engellenmeyecek ya da etkilenmeyecek. 

ABD ile Batı, Çin ve Rusya gibi farklı siyasi sistemler ile sosyal yönetim modellerine sahip ülkelere saldırılar başlattı. Bu tür girişimler başarısızlığa uğrayacak. 2014 yılındaki Soçi Kış Olimpiyatları’nın başarısı, boykot etme komplolarının başarısızlığını ortaya koymuştur. Beijing Kış Olimpiyatları, dünyanın her yerinden gelen atletlerin coşkulu katılımına tanıklık etmektedir.