Avustralya Vatandaşlar Partisi’nin haftalık yayını olan Avustralya Uyarı Servisi tarafından Kasım 2020 ile Mart 2021 arasında “Xinjiang: Avrasya’nın Kalbinde Çin’in Batı Sınırı” adlı sekiz makalelik bir dizi yayınlandı.

40 sayfalık özel rapor, Xinjang haberlerinin arkasındaki gerçek amaca işaret ediyor: Çin’in istikrarını baltalamak ve insan hakları sorunlarını siyasallaştırarak Çin hükümetini lekelemek.

Dizi, Xinjiang ve çevresinde olup bitenleri aydınlatarak “Doğu Türkistan ayrılıkçılığının Anglo-Amerikan sponsorluğunu” gözler önüne serdi.

8 makaleden oluşan raporda, tarihte Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere’nin izlediği Avrasya politikalarının bölgedeki kargaşanın esas nedeni olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana, ABD ve İngiltere’nin Xinjiang bölgesini Çin’e karşı caydırıcı olarak kullandığını, ayrılıkçı ve terörist güçleri desteklediği belirtildi.

1999’da “Afganistan’da Ruslara karşı uygulanan politikanın Rus gücünden geriye kalanları istikrarsızlaştırmak ve özellikle Orta Asya’daki Çin etkisine karşı koymak için hala kullanılabileceğini” belirten ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’ndan (CIA) bir görevlinin sözlerine de yer verildi.

Rapora göre, 2004 yılından bu yana Ulusal Demokrasi Vakfı (NED), aktivist grupların Çin’e karşı yürüttüğü kampanyaya 8,76 milyon dolar akıttı ve “kamuya açık olarak tanımlanan tüm alıcıların Uygur diaspora grupları olduğu” kaydedildi.

Raporda ayrıca Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nden de bahsedildi ve Çin hükümetinin Xinjiang’daki Uygurlara yönelik “insan hakları ihlallerine” ilişkin rapor ve iddiaların “birincil yayıcısı” olarak nitelendirildi.