CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beijing Kış Olimpiyat oyunları tüm heyecanı ile devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefiki Avustralya, Asya-Pasifik’teki gerilimi artırma yoluna gidiyor. ABD’li diplomatlar Dörtlü Dışişleri bakanları toplantısı için Avustralya’yı ziyaret edecek olması ve Avustralya Savunma Bakanı’nın Washington’u Çin’e karşı daha katı bir duruşa çağırması tepki yarattı.

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton pazartesi günü Sydney Morning Herald ile yaptığı röportajda, “Bu yörüngede devam edersek, önümüzdeki on yılı kaybedeceğimizi düşünüyorum. Bence bu konuda dürüst olmamız daha iyi. Çin’e karşı daha sert olmalıyız.” diye konuştu. Dutton bu yorumu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ziyaretinden önce gerçekleştirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesine göre 9-12 Şubat’ta Avustralya’da bakanlar toplantısına katılacak olan Blinken, Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın yanı sıra Japonya, Hindistan ve Avustralya’dan mevkidaşlarıyla görüşecek.

Analistler, Avustralya’nın Çin’i kışkırtmak için jeopolitik satranç tahtasındaki ABD piyonlarından başka bir şey olmayan ABD müttefiklerinden farklı olmadığını söylüyor. Bu adımların bölgesel barışa zarar vereceği ve bir silahlanma yarışına yol açabileceği konuşulanlar arasında.

Fudan Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi müdür yardımcısı Xin Qiang salı günü Global Times’a verdiği demeçte, “Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, Çin’in imajını büyük ölçüde iyileştirebilecek bir kutlama, bu nedenle ABD, Çin’in bu başarısını tanımaya istekli değil.” dedi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nde araştırma görevlisi olan Lü Xiang ise, Çin’in Covid-19 salgınıyla mücadelede ve pandeminin ortasında Kış Olimpiyatları’nı düzenlemede çok fazla başarı elde ettiğini ve bunların hepsinin ABD’yi zor duruma soktuğunu söyledi.

Öte yandan Lü, ABD önderliğindeki “diplomatik boykot girişiminin önemli bir etki yaratmadığı ve çok az ülke sözde boykotu takip etmek için taraf tutmayı seçtiğini kaydederken, Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) gibi girişimlerin diğer ülkeleri ABD ve Çin arasında taraf tutmaya zorlamanın bir başka uygulaması olduğuna değindi.

ÇİN VE RUSYA’DAN ORTAK BİLDİRİ

Çin ve Rusya cuma günü ortak bir bildiri yayınlayarak, iki ülkenin dış güçlerin ortak komşu bölgelerinde güvenlik ve istikrarı baltalama girişimlerine karşı durduğunu, herhangi bir bahaneyle dış güçlerin egemen ülkelerin iç işlerine müdahalesine karşı koyma niyetinde olduklarını söyledi. İki ülke renkli devrim girişimlerine karşı iş birliğini güçlendireceğini deklare etti.

Güvenlik uzmanları Avustralya da dâhil olmak üzere AUKUS ve QUAD gibi ABD liderliğindeki ittifakların, Çin-Rusya ortak açıklamasında bahsedilen “ortak komşu bölgelerinde güvenlik ve istikrarı baltalamak için dış güçler” atfının QUAD ve AUKUS’u açıkça vurguladığının altını çiziyor.