CGTN / Hamzah Rifaat Hussain

Avustralya’da bu yıl yapılacak federal genel seçimlere sadece iki ay kala İşçi Partisi’nin dış politika sözcüsü Penny Wong, Scott Morrison hükümetinin seçiden önce ulusal güvenliği siyasi kazanç sağlamak için silah haline getirme taktiği uyguladığını kabul etti. Avustralya’nın Morrison’ın liberal-Ulusal Koalisyonu dönemindeki Çin’e karşı bütün tutumu saygısızlık ve kışkırtma olduğu için hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak olamaz. İster Hint-Pasifik bölgesindeki güvenliğe zarar versin ister Çin’i aşı diplomasisi konusunda haksız yere suçlasın, Morrison yönetimi sanki şimdi azalan destek oranı ve ülke içindeki önemli zorluklar karşısında hayatta kalmaya çırpınıyor gibi içine doğru çökmeye devam ediyor.

Gerçek şu ki, Çin’in Avustralya büyükelçisi Xiao Qian’ın gerginliklere karşı dostluk ve iş birliğini geliştirme çağrılarına rağmen, AUKUS ittifakının Çin’i kuşatmasının çığırtkanlığını yapmak ve dikkatleri Beijing’in Ukrayna konusundaki tutumuna çekmekte ısrar etmek yalnızca kendi kendine zarar verici bir tutumdur. 

Ama koalisyonun başka öncelikleri var. Büyükelçi Qian’ın dost canlısı diplomatik ilişkiler çağrısında önce başbakan Morrison, koalisyonunun kendisi kışkırtma oluşturan çok katmanlı stratejiler benimsemesine rağmen bir Çin savaş gemisinin bir Avustralya uçağına lazer ışını göndermesi ile ilgili olarak Beijing’i temelsiz bir şekilde “gözdağı vermekle” suçladı. İttifakın stratejileri arasında tartışmalı AUKUS ittifakı içinde yer alma ve çok uzaktan Antarktika ile Avustralya’nın etrafında farklı yerlerde Çin’i hedef alan izleme teknikleri kullanmak da var. Morrison yönetimi azalan desteği karşısında içeride siyasi etkisini sağlamlaştırmak için, defalarca Ukrayna ve Rus taraflarını barış görüşmelerine çağırmasına rağmen Çin’e haksız yere Ukrayna konusunda baskı yapmaya çalışıyor. Çelişkiler açık.

MORRISON’DAN SEÇİM TAKTİĞİ

 Şubat 2022’de bütün Avustralyalıların sadece dörtte biri Morrison hükümetine güven duyarken koalisyonun oy desteği mayıstaki federal genel seçimlerine aylar kala yüzde 34 gibi kötü bir orandaydı. Mart 2022’de yapılan Poll Bludger kamuoyu yoklamasına göre İşçi Partisi oy verme niyetleri konusunda yüzde45-55’lik bir üstünlüğü sürdürüyor. Bu tür yaygın bir hoşnutsuzluğun nedeni 3 bin 400 kişi arasında yapılan Avustralya Ulusal Üniversitesinin bir çalışmasında belirtiliyor. Araştırmanın ortak yazarlarından Nicholas Biddle, devlet kurumlarının kötü işlemesi ve Covid-19 ile ülke içinde mücadele edememenin düşük onaylama oranlarına nasıl katkıda bulunduğunu belirtti. Bu Avustralya’nın ülke içinde salgını kontrol altına alamazken Pasifik adalarındaki aşı diplomasi çığırtkanlığı yapması ve aynı zamanda Çin’i şeytanlaştırması arasındaki apaçık çelişkiyi ortaya koyuyor.

Bu tür söylemler sadece Covid-19 ile sınırlı olmayan uygunsuz gerçeklere çok az faydası var. Liberal Parti ayrıca beş milletvekilinin transseksüel öğrencileri korumak için yapılan ekler nedeniyle İşçi Partisi’ne geçmesinden sonra mecliste Dini ayrımcılık yasasının geçmesi öncesinde de ciddi bir siyasi muhalefetle karşılaştı. Gerçek şu ki, içeride ve dışarıda Morrison lehine olan fazla şey yok ve yeniden seçilme şansı çok az görünüyor. Böyle can sıkıcı gerçekler karşısında, içerideki muhalefeti azaltmak için ulusal güvenliği silah haline getirmek doğru bir strateji değil. Morrison yönetimi şimdiye kadar, Çin’e karşı durma çabalarının bir parçası olarak Avustralya’nın Hint-pasifik güvenlik anlaşmasını imzalamasından sadece ilk ay sonra bir nükleer denizaltı üssü kurarak ülkeyi silahlandırmak gibi taktiklere başvurdu.

MORRISON’IN SİYASİ ZORLUKLARI

Başbakana göre, kurulması için üç yerin tercih edildiği nükleer üs 10 milyar Avustralya dolarına mal oldu. Bu ülke içindeki kargaşa ve hoşnutsuzluk ortamında hükümetin askeri yığınağa verdiği orantısız önemi ortaya koyuyor. Ancak büyük ölçüde hoşnutsuz Avustralya kamuoyunun dikkatini dağıtma ve yakın adamlarını ülke içindeki eleştirilerden kurtarma çabaları beyhude bir çaba olacak, çünkü Liberal Parti’nin 2018’de iktidara gelmesinden iki yıl sonra birçok bakan Çinli mevkidaşları ile doğrudan ilişki kurmamaktan yakınıyorlar.

Sayısız Batılı yayın da Morrison’ın Çin’e meydan okumasının daha çok yetersizlik ve performans eksikliği gibi siyasi zorlukları hafifletme ile ilgili olduğunu kabul etti. Dolayısıyla, mayıs seçimlerine giderken Çin’i kuşatma kartını çekmek sadece hükümetin sayısız başarısızlığını gözler önüne serer. Bu Avustralya’nın bundan sonraki hükümetleri için, Çin’le çatışmayı sonsuza dek rafa kaldırmak bakımından sayısız ders içeriyor. Ancak ondan sonra barış gerçekten hakim olabilir.