Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne dün, Victoria eyalet hükümeti ile Çin arasında imzalanan Kuşak ve Yol iş birliği anlaşmasını “ülkesinin diplomasisine uymadığı” ve “diplomatik ilişkilerine yarar sağlamadığı” gerekçeleriyle iptal ettiklerini açıkladı. Avustralyalı siyasetçiler, bu girişimleriyle Çin’i rahatsız etmeyi ve “büyük ağabeyleri” ABD’ye kendilerini beğendirmeyi amaçlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi’nin 2010 Stratejik Rekabet Yasası’nın hazırlanmasını ilerleterek, Biden yönetiminden Çin’le kapsamlı stratejik rekabet politikası izlemesini talep etmesine bakıldığında, Avustralya’nın söz konusu siyasi manipülasyonu hiç de şaşırtıcı gelmiyor. Avustralya Meclisi geçen yıl, Yabancı Ülkelerle İlişkiler Yasası’nı onaylayarak, federal hükümete eyaletler ile diğer ülkeler arasında varılan herhangi bir anlaşmayı feshetme yetkisi tanıdı. Şimdi de Avustralya federal hükümeti ilk kez söz konusu yasayı kullanarak, Çin’le imzalanan Kuşak ve Yol anlaşmasını feshetti.

Avustralya’nın uluslararası konumuna bakıldığında, söz konusu fesih kararının Kuşak ve Yol inşasını ciddi şekilde etkilemeyeceği görülebiliyor. Hatta tam tersine, bu adımın başlarını Marise Payne’nin çektiği Avustralyalı siyasetçilerin alçaklığını ve iki yüzlülüğünü dünyanın daha net bir şekilde görmesini sağlayacağı aşikâr.

Avustralyalı siyasetçiler son yıllarda, bir yandan ABD’yi izleyerek Huawei’nin ülkedeki 5G inşasına katılmasını yasaklamak, Covid-19 virüsünün kaynağına dair sözde bağımsız soruşturma başlatma çağrısı yapmak ve Xinjiang ile Hong Kong meseleleriyle ilgili asılsız açıklamalarda bulunmak gibi eylemler gerçekleştirdi. Diğer yandan da Çin’le iş birliği konusunda hâlâ gönüllü bir tavır sergiliyor. Bu siyasetçilerin Çin’le ilişkilerin düzeltilmesi konusunda yeterince samimiyet göstermediği ve sadece kendi siyasi amaçları doğrultusunda hareket ettiği bariz.

Avustralya hükümetinin Kuşak ve Yol konusunda yaptığı bu siyasi manipülasyon, kendi çıkarlarına ve hatta Avustralya vatandaşlarının menfaatlerine zarar verecek.

Kuşak ve Yol bir ekonomik iş birliği çağrısı. Victoria Valisi Daniel Andrew geçen Mayıs’ta yaptığı açıklamada, son beş yılda Victoria eyaletinin Çin’e ihracatının yüzde 62, eyaletin ağırladığı Çinli turist sayısının da yüzde 70 arttığını açıkladı. Victoria eyaleti hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise, Covid-19 pandemisi sonrasında Kuşak ve Yol inisiyatifinin yerel şirketler ile ülke vatandaşlarına istihdam fırsatları yarattığı kaydedildi.

Yedi yılı aşkın bir süredir Kuşak ve Yol inisiyatifine yöneltilen sorgulamalar ve karalamalar, hiçbir zaman Kuşak ve Yol’un dost çevresinin genişlemesini engelleyemedi. Bu çabalar, birçok ülkenin Kuşak ve Yol projesine katılma hevesini de hiç etkilemedi. Çin, Kasım 2020 itibarıyla 138 ülke ve 31 uluslararası örgütle Kuşak ve Yol çerçevesinde 201 iş birliği belgesi imzaladı.

Bir avuç Avustralyalı siyasetçinin yürüttüğü siyasi manipülasyon, Kuşak ve Yol inşasının gelişimini engelleyemeyecek. Tersine, sadece Avustralya’nın kendi imajına ve güvenilirliğine zarar verecek.