Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarının Avrupa Birliği (AB) içinde nüfusa göre dağıtılması prensibinin uygulanmadığını, bu durumun ülkeler arasında adaletsiz dağıtıma yol açtığını savundu.

Başbakan Kurz, düzenlediği basın toplantısında, AB bünyesinde Covid-19 aşılarının dağıtımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kurz, 21 Ocak’ta düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde, aşının birlik içinde eş zamanlı ve ülkelerin popülasyonuna göre dağıtılmasının kararlaştırıldığını ancak bazı kaynaklara göre ülkeler arasında aşıya erişim açısından farklılar kaydedildiğini, örneğin Danimarka ve Malta’da daha fazla aşılama yapılırken Bulgaristan ve Letonya’da daha az yapıldığını ileri sürdü.

Konuyu çeşitli ülke liderleriyle de görüştüğünü belirten Kurz, AB içinde ülkelere verilen dağıtım tarihleri incelendiğinde eşitsizliğin görülebileceğini ifade ederek, “Buna göre, örneğin haziranda Malta kişi başına Bulgaristan’a oranla 3 kat fazla doz tedarik etmiş olacak.” dedi.

Kurz, bu dağıtımın AB’nin nüfus endeksli dağıtım prensibine aykırı olduğunu, bu nedenle birliğin siyasi hedefiyle çeliştiğini öne sürdü.