Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, bu akşam ulusal sesleniş konuşmasında, ülkede 9 Temmuz’dan beri yaşanan yağma ve şiddet olaylarının yol açtığı hasarı açıkladı.

Ramaphosa, eski Cumhurbaşkanı Zuma’nın tutuklanmasının ardından yaşanan olaylarda yaşanan can kayıplarına dikkati çekerek, “Ayaklanmanın başından bu yana en az 212 kişi öldü, 2 bin 550 kişi tutuklandı.” ifadesini kullandı.

Kwazulu-Natal ve Gauteng eyaletlerinde yaşanan olaylar sonucunda yaşanan maddi hasara da dikkati çeken Ramaphosa, “Yıkım ülkede 161 alışveriş merkezi, 11 depo, 8 fabrika ve 161 içki satış noktasına mal oldu.” bilgisini paylaştı.

Ramaphosa, olayların arkasındaki kişilerden hesap sorulacağını belirterek, “Güvenlik güçlerimiz sahada kontrol kurarken bunun etkileri tüm Güney Afrikalılar tarafından hissedilecek.” dedi.

Hükümetin önceliğinin ülkeyi istikrara kavuşturmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak olduğunu belirten Ramaphosa, hafta sonu itibarıyla sahadaki asker sayısının 25 bine çıkartılacağını ifade etti.

Ramaphosa, olağanüstü hâl (OHÂL) ilanının en son çare olduğunu kaydederek, böyle bir kararın insanların çeşitli haklarının kısıtlanması anlamına geldiğini vurguladı.

Hükümetin yağmalanan bölgelere gıda ve nakit yardımında bulunacağını belirten Ramaphosa, yalan haberler ve bilgi kirliliği konusunda da halkı uyardı.