CGTN / Bradley Blankenship

Ukrayna’daki çatışmalar küresel medya tartışmalarının odak noktası olmaya devam ediyor ve bu büyük bir trajedi olduğu için anlaşılabilir bir durum. Geçen hafta bu çatışmanın başka bir talihsiz boyutunu tartışmak için RT’nin CrossTalk programındaydım: Dünya Rusya’yı tecrit etme adımları atarken “büyük ayrışma” konulu tartışma. O zamandan bu yana, küresel ekonomiyi ayrıştırmanın herkes için ne kadar tehlikeli bir girişim olduğunu gösteren bu belirli konuda birkaç şey dikkatimi çekti.

Bunun şu anda Çin için özel bir endişe yarattığını düşünüyorum. Global Times’ta yakın zamanda yayımlanan, “Çin halkı Rusya-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hesaplaşması sırasında kulağı tetikte bekliyor” başlıklı makalede, ‘’Birçok Çinlinin Rusya’yı bir kumdan masa olarak gördüğüne dikkat çekmek gerekiyor. Olan her şeyin Çin ile özel bir ilişkisi olduğu kabul ediliyor.” denildi.  

Makalede Çin toplumunun Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından bir ders çıkardığı ve Rusya ve Batı arasındaki bu hesaplaşmanın sonunu görmek için “Çin halkının izlediği ve beklediği” belirtildi. Makalede, Çin’in gerçekten Rusya’nın uluslararası sistemde nasıl tecrit edildiğine dikkatini vermesi gerektiği açıkça ifade edildi. Çünkü Batılı ülkeler, özellikle ABD’nin ayrışma tehditlerine devam ediyor, bu durum, sebep ne olursa olsun Beijing ve Batı arasında işler kötüye gittiğinde Çin için bir tür felaket habercisi olarak görülebilir.

RUSYA DÜNYANIN EN BÜYÜK ENERJİ ÜRETİCİLERİNDEN BİRİ

Bu makul bir bakış, ancak bir Amerikalı olarak kendi bakış açımdan buna ekleyeceğim şey şu; bu durum Batılı ülkeler için de benzer bir uyarı işlevi görebilir. Biz zaten görüyoruz, örneğin Rusya’nın küresel sahnede tecridi, özellikle ticaret ve finans alanında, Batı’da da ciddi sorunlar oluşturuyor. 

Çin’in nominal Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’da (GSYİH) dünyada ikinci büyük ekonomi olduğu göz önüne alındığında, Çin’den ayrışmanın Batı için bile daha fazla zararlı olacağına bahse girebilirsiniz ve bu, her ne pahasına olursa olsun bunun olmaması gerektiğine ve aynı zamanda bunun niçin Rusya ile ilgili olmaması gerektiğine değiniyor.

Dünyanın büyük bölümü onlarca yıldır bu seviyelerde görülmeyen felç edici enflasyonla uğraşırken, Rusya’nın küresel ticaretten dışlanmasının bunu daha da kötüleştireceği yaygın olarak biliniyor. Özellikle, Rusya dünyanın en büyük enerji üreticilerinden biri ve bu bilhassa Avrupa Birliği (AB) içinde bazı ülkeler enerji ihtiyaçları konusunda tamamen Rusya’ya bağlı olduğundan Avrupa için kötü bir durum. Rusya’ya yönelik yaptırımlar şimdiden daha fazla enflasyona yol açarak, aslında korkunç durumu daha da kötüleştiriyor. 

Bu sadece yakıt için daha yüksek fiyatlar değil, aynı zamanda tüketim ekonomisinde hemen hemen her şey için yüksek fiyatlar anlamına geliyor. Aynı şekilde Rusya (Belarus ile birlikte) dünyanın en büyük gübre üreticilerinden biri ve yeni yaptırımların gıda fiyatları üzerinden doğrudan etkisi olacak (artan yakıt fiyatlarına ve zaten sanayiyi sıkıştıran mevcut yürürlükteki ticaret kısıtlamalarına ek olarak). Birçok insan bu iki nokta hakkında spekülasyon yapıyor, ancak burada beni can evimden vuran bir şey var. Sadece birkaç gün önce, ABD’de benim eyaletim olan Kentucky Eyaleti Öğretmenler Emeklilik Sistemi’nin Rus bankası Sberbank’taki pozisyonundan yaklaşık 13 milyon dolarının silindiğinden bahseden bir haber gördüm. Bu niçin önemli: Finansın küreselleşmesi bizi, bireylerin ve emeklilik ağlarının portföylerinde o kadar çeşitlendiği bir noktaya taşıdı ki, ABD yaptırımlarına hedef olan bir ülkede pozisyonları varsa, sahip oldukları varlıkları bir kalem hareketiyle silinebilir. 

RUSYA ÖNEMLİ BİR FİNANSAL PİYASAYA SAHİP

Kentucky’de öğretmen emeklilik/emeklilik maaşı sistemi eyaletteki en büyük hassas siyasi sorunlardan biri ve bu yüzde 95’lik kaybın hiç şüphesiz bir ton insanın emekliliğini kaybetmesi anlamına geldiği gerçeğini düşündüğümüzde tekrar büyük bir sorun olacağı kesin. Rusya’nın önemli bir finansal piyasaya sahip büyük bir ülke gerçeğini dikkate aldığımızda, bundan olumsuz etkilenen sayısız miktarda birey ve benzer kurum kesinlikle vardır. 

Bu insanların hiçbiri, pompa başındaki Amerikalı, markette alışveriş yapanlar ve öğretmenler, bu çatışmaların içinde yer almamasına ya da hatta coğrafi olarak yakın olmamasına rağmen, bu örnekler, ayrıştırma yoluyla küreselleşmeyi silah haline getirme girişimlerinin ülke içindeki insanlar için kaçınılmaz olarak geri teptiğini gösteriyor. 

Ekonomi şu anda o kadar birbirine bağımlı ki, ülke içindeki ciddi sonuçlarıyla uğraşmak isteği olmadığı sürece kesin bir ayrıştırma ülkeleri hükümetlerinin eylemleri yüzünden cezalandırmada dikkatli bir strateji değildir. Ve Rusya ile ilgili olan şeylerin, ayrıştırma bir kural haline gelirse gelecekte olabileceklerin sadece başlangıcı olduğundan emin olabilirsiniz.