DEVA Partisi lideri Ali Babacan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i İYİ Parti Genel Merkezi’nde ziyaret etti. İki lider, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Satır başları şöyle:

Babacan: “Problemlerin üzerinden madde madde geçtik. Bunlara çözüm bulmak çok önemli çalışmaların olacağını da beraberinde değerlendirdik. Aynı zamanda ülkemizin şu anki yönetim sistemi ile ilgili ciddi sorunlar var. Aynı zamanda ülkeyi yönetenlerin zihniyeti ile ilgili ciddi sorunlar var. Yönetim sistemi ile ilgili, parlamenter sistem ile ilgili önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmaları karşılıklı olarak değerlendirdik. Türkiye’nin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e ciddi ihtiyacı var. Bu sistemin biraz daha çalışılması gerekiyor.

İYİ Parti’nin de bununla ilgili bir hazırlığı var son aşamaya gelmiş durumdalar. Bizimde bir süredir üzerinde çalıştığımız benzer yönelikte bir çalışma var. Bundan sonraki süreçte de karşılıklı olarak çalışmalarımız istişare etmek konusunda bir diyalog süreci başlatmayı kararlaştırmış oldu.”

Akşener: “Sayın Genel Başkan ve arkadaşlarına ziyaretleri sebebi ile teşekkür ediyorum. Biz Türkiye’de bir başka istişare alanını inşallah başlatmış oluyoruz. Bu ziyaretleri çok önemli buluyorum ben çünkü tepedeki sert, çirkin dil sahada insanlara yansıyor. Türkiye’de konuşulması gereken çok daha farklı problemler var. Anadolu’yu, ilçeleri geziyorum ‘açım, bebeğime mama alamıyorum’ diyen anneler var. Bunları konuşmak, çözümleri anlatmak yerine bugün bizi ayıran noktalarda çok pis ve çirkin dille oluşturulan bir atmosfer var. Biz bunun dışına çıkarmak amacıyla adımlar atıyoruz.

Türkiye’nin toplumsal barışının sağlanmasında bu tür görüşmelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sorunların üzerinden tek tek geçtik. Birçok konuda da benzer bakış açılarımızın olduğunu gördük. Biz Parlamenter demokrasiye yönelik, geçiş dediğimiz bir çalışmamız var. Bizimkisi anayasa değişikliği ya da anayasa yapmaya yönelik bir çalışma değil. Bir sistem tasarımı. Sayın Babacan’ın arkadaşlarının yaptığı çalışmada bunun bir benzeri. İYİ Parti’nin de yaptığı çalışmalar Allah’ın emri değil elbette görüşler, tavsiyeler alacak. DEVA Partisi’nin ve bizim çalışmayı yapan arkadaşlarımızın birbirleriyle görüşmesinin doğru olacağını kanaat ettik. ”

Kaynak: www.halktv.com.tr