Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın tüm hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı.

Bach bugün düzenlenen IOC 139. Genel Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın tüm hazırlıkları tamamlandı, güvenli ve görkemli bir olimpiyat şenliğinin kısa süre sonra perdesi açacak.” diye konuştu.

Beijing, dünyada hem yaz hem de kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan ilk “çifte olimpiyat kenti” olacak. Bach konuşmasında “Yarın akşam, Çin’le birlikte tarih yazacağız.” dedi.

Çin’in 300 milyon kişiyi buz ve kar sporlarına çekme hedefine ulaşmasının artık tarihe geçtiğine dikkat çeken Bach, “Aslında Çin’i bilmeyenlere göre, bu sayı hayal bile edilemez. Ancak IOC’nin, Çin’in kararlılığına, verimliliğine ve dinamizmine olan güveninde herhangi bir değişiklik olmadı.” diye konuştu.

Bach, “Söz konusu olağanüstü başarılar nedeniyle Çin’i içtenlikle tebrik etmek istiyorum. Bu, tüm dünyada kar ve buz sporunun gelişmesine büyük dinamizm katacaktır. ” diye konuştu.

Bach, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın düzenlenmesiyle birlikte, dünyada kış sporu sevenlerin sayısında ciddi artış görüldüğüne dikkat çekerek, küresel kış sporlarına olan ilginin daha da artacağını belirtti.