Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na (ÇMG) verdiği röportajda, Beijing Kış Olimpiyatları’nın hazırlık çalışmalarının pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirildiğini, bunun başarıyla düzenleneceğine inandığını belirtti.

Çin’in spor ve olimpiyat oyunlarını küresel salgının gölgesinde götürdüğü övgüsünü dile getiren Bach, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e Beijing Kış Olimpiyatları’na verdiği destek için teşekkür etti.

Bach, salgının etkisine rağmen tüm olimpiyat stadyumlarının bir yıl önceden tamamlanmasının Çin’in canlılığı, kararlılığı ve verimliliğini gösterdiğini de söyledi.

Beijing Kış Olimpiyat Oynları’nın Cumhurbaşkanı Xi’nin “300 milyon Çinli’nin buz ve kar sporlarına katılması” vizyonu sayesinde ortaya çıktığını hatırlatan Bach, Çin sporcularının kendi gücünü kanıtlamak için Beijing Kış Olimpiyatları’nın getirdiği fırsatları değerlendirmeleri isteğinde bulundu.

Daha fazla Çinlinin buz ve kar sporlarını tercih etmeye başlamasının hoş bir sürpriz olduğunu vurgulayan Bach, “Bu dev bir başarıdır. Çok sayıda Çinli buz ve kar sporlarına katılmakta, Beijing Kış Olimpiyat stadyumları gelecekte Çin halkı ve yerli ekonomiye yarar getirirken halkın sağlığını iyileştirecek.” dedi.

Olimpiyat oyunlarının sürdürülebilir bir şekilde düzenlenmesi gerektiğinin altını da çizen Bach, Beijing’in hem yaz olimpiyat oyunlarına hem de kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak bir kent olarak olimpiyat tarihinde yeni bir sayfa yazacağını kaydetti.

Bach, “Beijing Kış Olimpiyatları, yeni koronavirüsün çıkışından sonraki bir dünyaya uyum sağlayarak sürdürebilir kalkınmaya büyük önem verecek. Beijing Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi, karbon nötr niteliğindeki bir kış olimpiyat oyunları için çaba harcamaktadır. Ayrıca tüm spor stadyumlarında çevre dostu enerjileri kullanılmaktadır, elektrikler için büyük miktarlarda güneş ve rüzgâr enerjisi kullanılacaktır. Tüm bunlar sürdürülebilir kalkınma ve kış sporlarının sürdürülebilirliğine dev katkılar sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.