Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Beijing Kış Olimpiyatları meşale töreni öncesinde Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği özel röportajda, Beijing Kış Olimpiyatları’nın buz ve kar sporları ve hatta dünya sporlarının gelişimi için büyük bir fırsat olacağını belirtti.

Bach, “Çin halkının kış sporlarına olan hevesi bizi çok heyecanlandırıyor. 300 milyon Çinlinin katılımı, dünya çapında kış sporlarına değişiklikler getirecek. Beijing Kış Olimpiyatları’ndan sonra kış sporları tamamen farklı olacak.” dedi.

ÇİN’İN VERİMLİLİĞİ ETKİLEYİCİDİR

Covid-19 salgınını başarıyla kontrol altına alan Çin, Beijing Kış Olimpiyatları’na en yüksek standartlarla hazırlanmaktadır.

Çin’in Olimpiyatlar için yaptığı hazırlık çalışmaları ve salgınla mücadelede elde ettiği meyveleri değerlendiren Bach, “Beijing Kış Olimpiyatları hazırlıkları pürüzsüz bir şekilde geçiyor, salgınla mücadele sürecinde Çin’in verimliliğini gördük, Beijing Kış Olimpiyatları için tüm mekanların inşası birkaç ay önce tamamlandı, bu çok etkileyici.” dedi.

GELECEKTE CMG İLE DAHA YAKIN İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ

CMG, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin önemli bir küresel ortağıdır. Kısa süre önce, iki taraf Olimpiyat Oyunları’nın Çin’in ana kesimi ve Makao’daki özel yayın hakkı konusunda resmi bir iş birliği sözleşmesi imzaladı. İki tarafın iş birliği pratiği arasında 2028 ve 2032’deki iki Yaz Olimpiyatı gibi etkinlikler yer alıyor.

CMG Olimpiyat Kanalı da bu yıl içinde yayına başlayacak. Bach, gelecekte CMG ile daha yakın iş birliği yapmayı beklediğini söyledi.