Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, bütün ülkelerden sporcuları Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmaya davet ettiklerini söyledi.

Bach dün İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen IOC Yürütme Komitesi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bir ülkenin hükümet yetkilileri ile diplomatlarının olimpiyatlara katılıp katılmamasının, tamamen bu hükümetlerin siyasi bir kararı olduğunu belirtti.

Bach, kısa süre önce düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 173 ülke tarafından ortaklaşa ileri sürülen “Olimpiyat Ateşkesi” kararının Beijing Kış Olimpiyatları’na yönelik desteği gösterdiğini dile getirdi.

Bach, “Bazı ülkelerin Beijing Kış Olimpiyatları’na ilişkin diplomatik boykot kararı tamamen o ülkelerin hükümetleri tarafından alınan siyasi bir karardır. IOC bu konuda daima siyasi tarafsızlık ilkesinde ısrarcı.” dedi.

Bach, olimpiyatların tamamen sporcular için düzenlendiğini vurgulayarak, bütün ülke hükümetlerinin sporcularının Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmalarına destek vermesini beklediklerini dile getirdi.