Beijing Kış Olimpiyatları’nın başlamasına bir yıl kala Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach 4 Şubat’ta Çin Medya Grubu (CMG) Başkanı Shen Haixiong’a bir tebrik mektubu gönderdi.

Bach, Covid-19 salgınının getirdiği birçok zorluğa rağmen Çin’in dünyanın en iyi kış sporcularını ağırlamaya hazırlandığını belirtti.

Bu yaz Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın düzenleneceğini ve bir yıl sonra Beijing 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın başlayacağını hatırlatan Bach, mektupta Çin’e uzun zamandan beri olimpiyat sporuna verdiği destek ve taahhütler için teşekkür etti.

Mektubunda kısa süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yaptığı telefon görüşmesine de değinen Bach, Cumhurbaşkanfı Xi’nin olimpiyat mekânlarını inceledikten sonra kış olimpiyatlarının başarılı bir şekilde düzenleneceği inancını dile getirerek kış olimpiyatlarının ev sahipliğine kararlılıkla destek vereceğini belirttiğini hatırlattı.

Bach, kendisinin ve Xi’nin Olimpiyat Oyunları ve Olimpik Spor’un son derece önemli olduğu ve her türlü siyasi anlaşmazlığı aşması gerektiği konusunda fikir birliğine vardığını vurguladı.

Bach, önümüzdeki 14 ay içinde iki olimpiyata hazırlanmak için yola çıktığımızda, uluslararası toplumun Olimpiyatlara verdiği güçlü desteğin hepimize büyük bir güven verdiğini belirterek, dayanışmanın bizi daha da güçlendireceği inancını dile getirdi.