Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, bugün Çin Medya Grubu’nun (ÇMG) Tokyo Olimpiyatları Uluslararası Yayın Merkezi’ndeki (IBC) stüdyosunda ÇMG’ye özel röportaj verdi.

Bach, Tokyo Olimpiyatları’nda Olimpiyat ruhuyla dolu olan Çinli sporcuların performanslarının gurur verici olduğunu belirterek Çin Olimpiyat Kafilesi’nin bugünkü yüzme yarışmasında yeni bir altın madalya kazanmasına tanık olduğu için kendisi çok şanlı hissettiğini kaydetti.

Bach, “Çin’e ilk kez 1980 yılında gelmiştim. Günümüzde Çin sadece sporda değil, her açıdan çok büyük değişimler geçirdi. Çinli sporcuların çeşitli spor etkinliklerindeki olağanüstü performansından çok etkilendim, bu performans aynı zamanda dünyaya muhteşem ve hızla büyüyen bir Çin’i gösteriyor. Çin Cumhurbaşkaı Xi Jinping’in Beijing Kış Olimpiyatları’yla ilgili çağrısına minnettarım, bu sayede 300 milyon Çinli buz ve kar sporlarına katılmaya teşvik edilmektedir. 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda misafirperver Çin halkının dünyaya eşsiz bir hatıra bırakacağına inanıyorum.” dedi.

ÇMG’nin Tokyo Olimpiyat Oyunlarıyla ilgili yayınından bahseden Bach, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ÇMG ile çok yakın bir ilişki sürdürdüğüne işaret ederek Beijing Kış Olimpiyatları’nın iki taraf arasındaki işbirliğinde bir başka önemli kilometre taşı olacağı inancını dile getirdi.

Bach, ÇMG’ye her zaman olduğu gibi olimpik sporlara verdiği destekler için teşekkür etti.

ÇMG, Tokyo Olimpiyatları’nın resmi yayıncısıdır ve ayrıca bazı önemli yarışmalar için uluslararası kamu sinyallerinin üretiminden sorumludur.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin uzun vadeli dostça bir ortağı ve Çin’deki en etkili spor iletişim platformu olan ÇMG, 800 kişilik bir ekip göndererek izleyicilere üst düzey, çok yönlü bir görsel-işitsel şölen sunuyor.